Favori Sağlık

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama, diş kaplama şekilleri içinde yeni nesil bir kaplama tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş kaplama denilince insanların aklına öncelikle metal destekli porselen kaplamalar gelir; çünkü bu zamana kadar diş kaplamalarında kullanılan birincil araç-gereç her daim metal destekli porselen olarak süregelmiştir.

Daha estetik, gerçeğe daha yakın ve kozmetik açıdan daha güzel görünümlü kaplama görüntüleri elde etmek için muhtelif yöntemler tasarlanmış ve değişik malzemelerin kullanımına başvurulmuştur. Yapılan bütün denemelerin ve incelemelerin sonrasında ise bu malzemeler arasından en mühim zirkonyum olmuştur. Zirkonyum dişler, geçmiş yıllarda en tabii diş kaplama tekniği olarak nam salan metal destekli porselen dişlere oranla bile daha natürel bir imaj kazandırması ile ünlenmiştir. Estetik diş uygulamalarının son devre gözdesi olan zirkonyum dişler, vakit içinde evirilen güzel duyu ihtiyaçların diş hekimliği dünyasında can bulmuş en aktüel ve en teknolojik halidir. Hali hazırda sıklıkla diş yapımında kullanılan ve beyaz renkli bir maddeden oluşan zirkonyum, saf mineral halinden alınıp zirkonya seramiği denen bir malzemeye dönüştürülmektedir. Bu dönüşüm tamamlandıktan sonrasında hususi fırınlarda işlenen zirkonyum, metal desteksiz bir kaplama olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde metal barındırmıyor olması, zirkonyum kaplama dişleri oldukça daha güvenilir, estetik, dişetine ahenkli ve uzun ömürlü kılmaktadır.

Aynı şekilde zirkonyumun günümüzdeki en tabii görünümlü kaplamalardan birisi olmasının altında yatan bir öteki neden de kuşkusuz içinde metal barındırmıyor olmasıdır.Estetik manzara açısından olmasıyla birlikte sıhhat açısından da oldukça etkili bir tedavi tekniği olduğundan zirkonyum diş kaplama daha oldukça tercih edilmektedir.

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Düzenli olarak diş doktoru denetimi yapıldığında zirkonyum kaplama, uzun seneler kullanılabilir. Dişler, canlı dokular olmasından zaman içinde erozyon ya da diş yapısında bir kısım değişikler olabilir. Söz mevzusu uygulamada ise dişlerde rastgele bir değişim mevzubahis değildir.Deneyimli Ekibimiz ve işin ehli doktorlarımız ile müşerref olmak

📌 Eğer 20’lik dişiniz sıhhatli ve kullanmak mümkün durumdaysa çekilmek zorunda değildir.

📌 Düzenli veya yeterince temizlenmeyen 20’lik kısa sürede çürüyebilir ve ağızda koku oluşmasına yol açabilir. Böyle bir durumda derhal müdahale edilmelidir.

📌 20’lik dişler azı dişi olarak adlandırdığımız kök dişlere yaslanarak zarar verici bir konumda olabilirler, bu durumda müdahale lüzumlu görülebilir.

Zirkonyum Tedavisi Nasıl ve Kimlere Uygulanır?


Dentaltermin İstanbul Tarafından hazırlanan tedavi srecini fikir vermesi için izliyebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu