Favori Sağlık

Tırnak Sağlığınız hakkında 9 İşaret

Çoğu tırnak değişikliği endişelenecek bir şey değildir, ancak bazı anormallikler tıbbi bir soruna işaret edebilir.bir beslenme uzmanı olan Dr. Nisa Kaplan, tırnaklarınızın şeklindeki, ve rengindeki değişikliklerin bir dizi sağlık sorununu gösterebileceğini söylüyor Favtr.com olarak makale içeriğinde “Tırnaklarınız ve Sağlığınız hakkında 9 İşaret” içeriğini düzenledik . Beyaz Lekeli Tırnaklar Muhtemelen tırnaklarınızı düzenli olarak kesiyorsunuzdur ama en son ne zaman tırnaklarınıza yakından baktınız?

Tırnaklarınız genel sağlık durumunuz hakkında çok şey ortaya çıkarabilir, bu nedenle sağlıklı tırnakların belirtilerinin yanı sıra tıbbi bir soruna işaret edebilecek anormallikleri tanımak oldukça önemlidir.

Neyin normal olduğundan ve neyin olmadığından emin değil misiniz?

Sağlıklı Tırnaklar Nasıl olur ?

Sağlıklı tırnakların neye benzediğini ve ne zaman bir sorun olabileceğini belirlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları .

Normal Tırnakların Belirtileri

Tek tip renk
Oluk veya çukur olmadan pürüzsüz
Deriye bağlı
Kütikülün hemen üzerinde beyaz lunula (“küçük ay”)

Anormal Tırnakların Belirtileri

Solma
noktalar
Tırnağın deriden ayrılması
İnceltme veya kalınlaşma
Garip şekilli

Tırnaklardaki İşrater ve sağlık sorunları


İyi haber şu ki, tırnak değişiklikleri genellikle kokulacak bir şey değildir. Öyle olsa bile, görünümdeki bir değişiklik bazen vücudun başka yerlerinde bir hastalığa işaret edebilir. Tırnaklarınızda aşağıdaki değişikliklerden herhangi birini fark ederseniz, dikkatli olun ve bir dermatolog uzmanına görünmek için randevu alın.

Favtr.com Tırnak Hastalıkları

Sağlık Koşullarına Bağlı Tırnak Rengi Değişiklikleri


Tırnak rengindeki bir değişiklik hiçbir şey ifade etmeyebilir, ancak bazı değişiklikler aşağıdaki koşullarla bağlantılı olabilir:

Yenmiş Tırnaklar

“Anksiyete, sizi kaygınızın kökünden uzaklaştırabileceğinden, tırnak yemenin büyük bir nedeni olabilir.

Kolayca Kırılan Tırnaklar

Susuz kalırsanız, tırnakların kolayca kırılmasına ve kırılmasına neden olabilir. Yeterince su içtiğinizden emin olmak için her gün en az sekiz bardak su içmeye çalışın.

Kalın Ve Çıkıntılı Tırnaklar

Yaşlanma süreci boyunca daha kalın, çıkıntılı ve daha kırılgan hale gelebilir, bu yüzden endişelenmeyin, bu doğal bir süreç.

Sarı Lekeli Tırnaklar

Sarı lekeli tırnaklar, sigara içtiğinizin v en büyük işaretlerinden biridir. Bunun nedeni, sigarada bulunan nikotin ve katranın tırnağı hem de çevresindeki tırnak yatağını lekelemesidir -.

Zayıf ve Donuk Tırnaklar

Uyku eksikliği tırnak sağlığınıza yansıyabilir. Zayıf ve donuk tırnaklar, her gece en uygun sekiz saat uykuyu alamadığınızın bir işareti olabilir.

Şekli Bozuk Tırnaklar

“Tırnak Bütünlüğü kaşık benzeri içe doğru bükey haline gelmiş ise ve kepçe şeklinde görünüyorsa, yeterli seviyede demir almadığınızın işareti olabilir. 

Parlak Olmayan Mat Tırnaklar

Tırnaklarınız sağlıklı ve parlak görünmüyorsa, vücudunuzun bir enfeksiyonla savaşmaya başladığı anlamına gelebilir. Soğuk algınlığını vb.

Çukurlaşmış Tırnaklar

Tırnaklarınızın çukurlaşması, sedef hastalığınız veya başka bir cilt rahatsızlığınız olduğunun işareti olabilir. kuru, kaşıntılı cilt gibi başka semptomlarınız var ise , bir doktora görünün.

Beyaz Lekeli Tırnaklar

Vucudunuzda Vitamin veya Mineral eksikliğinde tırnaklarda beyaz noktalar oluşur Dr. takviyesinde vitamin veya mineral alabilirsiniz.

Tırnak Sorunları Ve Hastalıkları

Tırnak Sorunları Ve Hastalıkları başlıklı video içeriğinde görsel içeriklere ulaşabilirsiniz.

Tırnaklarınız ve Sağlığınız hakkında 9 İşaret Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz Yan tarafta bulunan paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza ETırnaklarınız ve Sağlığınız hakkında 9 İşaret konusunu paylaşarak keyifli bir makale okumalarını sağlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu