Favori Sağlık

Taze Ürünleri Seçmek

Son kullanma zamanı geçmiş bir ürünle karşılaşabilir ya da olgunlaşmamış ya da tatsız meyve ve sebzeler satın alabiliriz. İşin iyi yanı, doğru ipuçlarını biliyorsanız bütün bunlardan kaçınabilirsiniz.


LimonlarSağlığımıza ve paramıza kıymet veriyoruz ve bu nedenden dolayı taze ve sıhhatli mamüller satın almanıza destek olacak birkaç püf noktası derledik.

Zeytin

Zeytin seçerken çekirdekli olanları tercih etmek daha iyidir . Bunun nedeni, çekirdekleri çıkarıldıktan sonrasında zeytinlerin içerisine giren ve meyvenin püre gibi görünmesini elde eden bir turşunun üstüne yerleştirilmesidir. Üstelik içeri girdiğinde zeytinlerin reel lezzetini gölgede bırakıyor.

Somon

Kulağa muazzam gelse de, taze balıklarda bariz bir balık kokusu olmamalıdır. Bunu hissediyorsanız, balığın taze olmaması muhtemeldir.

Tazeliğin bir öteki işareti de renktir. Bir çiftlikte yetiştirilen somon balıkları genelde aleni pembe renktedir, yabani balıklar ise normalde daha koyu tonlara sahiptir. Balığın yüzeyinde gri ya da kahverengi lekeler varsa, balığın bir süredir depoda tutulduğunu gösterir.

Tarih

Taze tarihler buruşabilir, fakat oldukça fazla değil ve oldukça sert olmamalıdır. Kuru meyveler etli göründüğünde ve hafifçe parlak bir cilde haiz olduklarında en iyisidir. Varlığı bozulmanın başladığını gösterdiğinden, şeker kristalleri ya da beyaz lekeler olmamalıdır.

Sarımsak


Bir satıcı sattığı sarımsağın taze bulunduğunu beyan ederse hafifçe bir kokudan anlaşılır. Koku oldukça belirginse, sebzenin eski olması ya da yanlış saklanmış olması muhtemeldir. Üstelik içeride çürümeye de başlamış olabilir.

Pancar kökü

Pancar alırken yeşillikleri tercih edin zira bu sebzenin taze bulunduğunu basitçe anlamanıza destek olacaktır. Ancak bu tür pancarları bulmak her vakit olası değildir, bu nedenden dolayı sebzenin ebatlarına ve köküne dikkat etmeniz gerekir. Kuyruğunda oldukça fazla kıl olmayan oldukça büyük olmayan bir pancar kura çekmek daha iyidir, aksi takdirde sert, tatlı olmayan bir ürün alma riskiyle yüz yüze kalırsınız.

Bıldırcın yumurtası

Bıldırcın yumurtası seçerken, her şeyden önce, kabuğun durumunu dikkatlice denetim ettiğinizden ve incelediğinizden emin olun: zarar görmemelidir. Raf ömrünü hatırlamakta yarar var: oda sıcaklığında 30 güne kadar ve buzdolabında 60 güne kadar. Paketin üretim zamanı yoksa yumurtaların tazeliğini ağırlıklarından anlayabilirsiniz. Taze bir yumurta 0.35 oz-0.4 oz ağırlığında olacaktır . Bir yumurta birazcık daha küçükse, bıldırcın yumurtası (tıpkı öteki yumurta türleri gibi) esasen kurumaya başlamış demektir ve değişik olanları tercih etmeniz daha iyi olur.

Avokado

Ana renkten değişik olan bariz noktalar , meyvede bir problem bulunduğunu gösterir. Koyu cilt lekeleri olan avokadolardan kaçınmak en iyisidir, zira bu genelde çürüme sürecinin başladığının bir işaretidir. Sapın tarafındaki alana da baskı uygulayabilirsiniz – parmağınızla dürtebilirseniz, meyve büyük ihtimalle fazla olgunlaşmıştır.

Nar

Bazen nar satın almak hüsrana dönüşüyor zira içi solgun ve tatlı değil. Böyle bir durumdan kaçınmak için şunlara dikkat edin: Meyvenin biçimi en uygun bir daire oluşturmamalı, aksine köşeli olmalıdır, zira cildin pürüzsüzlüğü ve sıkılığı da olgunluk göstergesidir.

Limonlar

Her şeyden önce, iyi bir limon ağırlığı ve kabuğunun kalınlığı ile tanımlanabilir. Meyve ilk bakışta büyük görünmeyebilir, fakat ağır olmalıdır. İnce deri ve sapın olduğu yerde mini çizgilerin yayılmış olduğu bir çukur, birinci derslik bir limonun işaretidir. Meyvede yüksek oranda mineral bulunduğunu gösterirler.

SEBZE VE MEYVENİN TAZESİ NASIL SEÇİLİR?

İlgili Video ile Konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir mağazada en leziz ve en taze ürünleri seçmenize destek olacak püf noktaları biliyor musunuz?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu