Favori Eğitim

Python ne için kullanılır? 10 pratik Python anlatımı

Python’un neden bu kadar popüler ve çeşitliliğe sahip bir programlama dili olduğunu keşfederken, Python’un en önemli kullanımlarından bazılarını öğrenin.

Monty Python’un adını taşıyan bir hobi projesi olarak başlamasına rağmen, Python şu anda dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biridir. Python, web ve yazılım geliştirmenin yanı sıra veri analizi, makine öğrenimi ve hatta tasarım için kullanılır. 

Python’un bazı kullanımlarının yanı sıra neden bu kadar popüler ve çok yönlü bir programlama dili olduğuna daha yakından bakacağız. Python öğrenmek için en iyi kurslarımızdan bazılarını ve yeni başlayanlar için Python projeleri için bazı fikirleri de seçtik.  

Python – temel bilgiler

Python ile neler yapabileceğinizin ayrıntılarına girmeden önce, bazı temel noktaları aradan çıkaralım. Bir programlama dili öğrenmeyi umuyorsanız, bu temel bilgiler Python’un neden mükemmel bir seçim olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.  

Python nedir?

Farklı programlama dillerinin ne için kullanıldığına ilişkin özet yazımızda ana hatlarıyla belirttiğimiz gibi , Python nesne yönelimli (verilere dayalı), üst düzey (insanların anlaması daha kolay) bir programlama dilidir. İlk olarak 1992’de piyasaya sürüldü, yazması ve anlaması nispeten sezgisel olacak şekilde inşa edildi. Bu nedenle hızlı gelişme isteyenler için ideal bir kodlama dilidir. 

Python’u kimin kullandığını merak ediyorsanız, dünyanın en büyük kuruluşlarının birçoğunun Python’u bir şekilde uyguladığını göreceksiniz. NASA, Google, Netflix, Spotify ve çok daha fazlası, hizmetlerini güçlendirmek için dili kullanır. 

Python neden bu kadar popüler? 

Programlama dillerinin popülaritesini ölçen TIOBE indeksine göre Python, Java ve C’nin ardından dünyanın en popüler üçüncü programlama dilidir. Python’un her yerde bulunmasının birçok nedeni vardır: 

 • Kullanım kolaylığı . Kodlama ve programlamaya yeni başlayanlar için Python mükemmel bir ilk adım olabilir. Öğrenmesi nispeten kolaydır, bu da onu programlama bilginizi geliştirmeye başlamak için harika bir yol yapar.
 • Basit sözdizimi . Sözdizimi daha çok İngilizceye benzediği için Python’u okumak ve anlamak nispeten kolaydır. Basit düzeni, her bir kod satırının ne yaptığını çözebileceğiniz anlamına gelir. 
 • Gelişen topluluğu . Açık kaynaklı bir dil olduğu için Python’u herkes kodlamak için kullanabilir. Üstelik ekosistemi destekleyen ve geliştiren, kendi katkılarını ve kitaplıklarını ekleyen bir topluluk var. 
 • Çok yönlülüğü Daha detaylı inceleyeceğimiz gibi, Python’un birçok kullanım alanı vardır. Veri görselleştirme, yapay zeka veya web geliştirme ile ilgileniyorsanız, dil için bir kullanım alanı bulabilirsiniz. 

Python’u neden öğrenmelisiniz? 

Python’un şu anda neden bu kadar popüler olduğunu biliyoruz, ancak neden onu nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz? Yukarıda belirtilen kullanım kolaylığı ve çok yönlülüğün yanı sıra, Python öğrenmek için birkaç iyi neden vardır: 

 • Python geliştiricileri rağbet görüyor . Çok çeşitli alanlarda, Python becerilerine sahip olanlar için bir talep var . Kariyerinize başlamak veya kariyerinizi değiştirmek istiyorsanız, size yardımcı olacak hayati bir beceri olabilir. 
 • İyi ücretli bir kariyere yol açabilir . Veriler, Birleşik Krallık’ta Python becerilerine sahip olanlar için ortalama yıllık maaşın yaklaşık 65.000 £ olduğunu gösteriyor . 
 • Birçok iş fırsatı olacak . Python’un AI, makine öğrenimi ve veri analitiği gibi birçok yeni teknolojide kullanılabileceği göz önüne alındığında, bunun geleceğe dönük bir beceri olması muhtemeldir. Python’u şimdi öğrenmek kariyeriniz boyunca size fayda sağlayabilir. 

Python’u öğrenmek ne kadar sürer?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Python, diğerlerine kıyasla nispeten basit bir programlama dilidir. Bu nedenle, temel bilgileri yalnızca birkaç hafta içinde öğrenmek mümkündür. Python’a Başlarken gibi kısa kurslarımızın çoğunun tamamlanması 6-8 hafta sürer ve her hafta yalnızca birkaç saatlik öğrenme gerekir. 

Daha ayrıntılı bir keşif arıyorsanız, mevcut seçenekler de vardır. Derin öğrenme ve Python programlama ExpertTrack’imizin tamamlanması 21 hafta sürer ve her hafta 5-6 saat çalışma gerekir. 

Python ne için kullanılır?

Açıkçası, Python öğrenmek için popüler ve talep gören bir beceridir. Peki python programlama ne için kullanılır? Uygulanabileceği bazı alanlara zaten kısaca değindik ve aşağıda bunları ve daha fazla Python örneğini genişlettik. Python şunlar için kullanılabilir:  

1. AI ve makine öğrenimi 

Python çok kararlı, esnek ve basit bir programlama dili olduğundan, çeşitli makine öğrenimi (ML) ve yapay zeka (AI) projeleri için mükemmeldir. Aslında Python, veri bilimciler arasında en sevilen diller arasındadır ve birçok Python makine öğrenimi ve yapay zeka kitaplığı ve paketi mevcuttur. 

Python’un bu uygulamasıyla ilgileniyorsanız, Microsoft Azure ExpertTrack ile Yapay Zeka için Derin Öğrenme ve Python Programlama hizmetimiz bu alanlarda becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. AI’daki kariyerinizi geliştirirken Python ve derin öğrenmenin kullanımlarını keşfedebilirsiniz. 

2. Veri analitiği 

Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi, veri analitiği de Python programlamayı kullanan, hızla gelişen başka bir alandır. Her zamankinden daha fazla veri oluşturduğumuz bir zamanda, bilgileri toplayabilecek, işleyebilecek ve düzenleyebilecek kişilere ihtiyaç var. 

Veri bilimi ve analitik için Python mantıklı. Dil, öğrenmesi kolay, esnek ve iyi desteklenmiştir, yani verileri analiz etmek için nispeten hızlı ve kullanımı kolaydır. Büyük miktarda bilgiyle çalışırken, verileri manipüle etmek ve tekrarlayan görevleri gerçekleştirmek için kullanışlıdır. 

Pratik veri analitiği becerileri geliştirmenize yardımcı olacak ExpertTrack ile  Python kullanarak veri analitiği hakkında bilgi edinebilirsiniz .

3. Veri görselleştirme 

Veri görselleştirme bir başka popüler ve gelişmekte olan ilgi alanıdır. Yine, Python’un birçok güçlü yönüne etki eder. Esnekliği ve açık kaynak olmasının yanı sıra Python, her türden özelliğe sahip çeşitli grafik kitaplıkları sağlar. 

İster basit bir grafik sunum, ister daha etkileşimli bir olay örgüsü oluşturmak isteyin, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir kitaplık bulabilirsiniz. Örnekler arasında Pandas Visualization ve Plotly yer alır . Verileri anlamlı içgörülere dönüştürmenize izin veren olasılıklar çok geniştir. 

Python ile veri görselleştirme size çekici geliyorsa , konuyla ilgili 12 haftalık ExpertTrack’imize göz atın. Veri kümelerini yorumlamak ve analiz etmek için Python kitaplıklarından nasıl yararlanacağınızı öğreneceksiniz. 

4. Programlama uygulamaları 

Python kullanarak her türlü uygulamayı programlayabilirsiniz. Genel amaçlı dil, dosya dizinlerini okumak ve oluşturmak, GUI’ler ve API’ler oluşturmak ve daha fazlası için kullanılabilir. Blockchain uygulamaları, ses ve video uygulamaları veya makine öğrenimi uygulamaları olsun, hepsini Python ile oluşturabilirsiniz. 

Ayrıca, programlama kariyerinize başlamanıza yardımcı olabilecek, Python ile programlama uygulamaları hakkında bir ExpertTrack’imiz var. 12 hafta boyunca, Python’u nasıl kullanacağınıza dair bir giriş yapacak ve onu kullanarak kendi uygulamalarınızı programlamaya başlayacaksınız. 

5. Web geliştirme 

Python, web geliştirme için mükemmel bir seçimdir. Bu büyük ölçüde Django , Pyramid ve Flask gibi aralarından seçim yapabileceğiniz birçok Python web geliştirme çerçevesi olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır . Bu çerçeveler, Spotify, Reddit ve Mozilla gibi siteler ve hizmetler oluşturmak için kullanılmıştır. 

Python çerçeveleriyle birlikte gelen kapsamlı kitaplıklar ve modüller sayesinde, veritabanı erişimi, içerik yönetimi ve veri yetkilendirme gibi işlevlerin tümü mümkün ve kolayca erişilebilir. Çok yönlülüğü göz önüne alındığında, Python’un web geliştirmede bu kadar yaygın olarak kullanılması şaşırtıcı değildir. 

6. Oyun geliştirme 

Oyun geliştirmede bir endüstri standardı olmaktan uzak olsa da, Python’un endüstride kullanım alanları vardır. Programlama dilini kullanarak basit oyunlar oluşturmak mümkündür, bu da hızlı bir şekilde prototip geliştirmek için yararlı bir araç olabileceği anlamına gelir. Benzer şekilde, Python’da belirli işlevler (diyalog ağacı oluşturma gibi) mümkündür. 

Python’da veya oyun geliştirmede yeniyseniz, Python’da metin tabanlı bir oyunun nasıl yapıldığını da keşfedebilirsiniz . Bunu yaparken, çeşitli beceriler üzerinde çalışabilir ve çeşitli alanlarda bilginizi geliştirebilirsiniz. 

7. Dil gelişimi

Python’un basit ve zarif tasarımı ve sözdizimi, yeni programlama dillerinin yaratılmasına ilham verdiği anlamına gelir. Cobra, CoffeeScript ve Go gibi dillerin tümü Python’a benzer bir sözdizimi kullanır. 

Bu gerçek aynı zamanda Python’un yararlı bir ağ geçidi dili olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, programlama konusunda tamamen yeniyseniz, Python’u anlamak, diğer alanlara daha kolay dalmanıza yardımcı olabilir. 

8. Finans 

Python, finans dünyasında, genellikle niceliksel ve niteliksel analiz gibi alanlarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Farklı veri kaynakları genelinde iş akışlarını otomatikleştirmenin yanı sıra varlık fiyatı trendlerini ve tahminlerini belirlemede değerli bir araç olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi Python, büyük veri kümeleriyle çalışmak için ideal bir araçtır ve bilgileri derlemeye ve işlemeye yardımcı olacak birçok kitaplık vardır. Bu nedenle finans sektöründe tercih edilen dillerden biridir. 

9. SEO

Python’un kullanımları listemizdeki biraz şaşırtıcı bir başka giriş, arama motoru optimizasyonu (SEO) alanındadır . Python ile kesinlikle mümkün olan otomasyondan sıklıkla yararlanan bir alandır. İster birden çok sayfada değişiklikleri uyguluyor ister anahtar sözcükleri kategorize ediyor olsun, Python yardımcı olabilir. 

Doğal dil işleme (NLP) gibi gelişmekte olan teknolojilerin de SEO’da çalışanlarla alakalı olması muhtemeldir. Python, bu NLP becerilerini geliştirmede ve insanların nasıl arama yaptığını ve arama motorlarının nasıl sonuç döndürdüğünü anlamada güçlü bir araç olabilir. 

10. Tasarım  

‘Python ne için kullanılır?’ Muhtemelen tasarımın listede yer almasını beklemiyordunuz. Ancak Python, grafik tasarım uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, dil, Paint Shop Pro ve Gimp gibi bir dizi 2B görüntüleme yazılımında kullanılıyor. 

Python’un Lightwave, Blender ve Cinema 4D gibi 3D animasyon yazılımlarında bile kullanılması dilin ne kadar çok yönlü olduğunu gösteriyor. 

Yeni başlayanlar için Python projeleri 

Öyleyse, Python ile ne yapacağınızı ve Python’u kimlerin kullandığını merak ediyorsanız, nasıl kullanıldığına dair birçok fikir verdik. Peki ya dile yeni başlıyorsanız ve bir Python geliştiricisi olmak istiyorsanız? 

Aşağıda, yeni başlayanlar için bazı Python proje fikirlerini özetledik. Bunlar, bilginizi geliştirmenize ve programlama dili ile yeteneklerinize meydan okumanıza yardımcı olabilir: 

 • Bir tahmin oyunu oluşturun 
 • Metin tabanlı bir macera oyunu tasarlayın 
 • Basit bir Python hesap makinesi oluşturun
 • Basit, etkileşimli bir test yazın 
 • Bir çalar saat oluşturun 

Python’un temellerinde ustalaştığınızda, bunların her biri size meydan okuyabilir ve zaten öğrenmiş olduğunuz becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir. 

Son düşünceler 

Bu, Python programlamanın ne için kullanılabileceğine bakışımızı sonlandırıyor. Gördüğünüz gibi, bu popüler dil için geniş bir destek ağına ve yardımcı olabilecek çeşitli kitaplıklara sahip birçok uygulama var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu