Favori Sağlık

Pankreas Kanseri: Önlenebilir mi?

Pankreas Kanseri: Önlenebilir mi?

Pankreatik kanser, belirgin semptomların olmaması nedeniyle genellikle erken aşamada fark edilmez. Ulusal Kanser Merkezi Singapur (NCCS) açıklıyor.

 PANKREAS KANSERİ 

erkeklerde biraz daha yüksek bir insidans ile esas olarak yaşlıları etkiler.

Birkaç çeşit pankreas kanseri vardır. Duktal adenokarsinom adı verilen en yaygın pankreas kanseri türü daha agresiftir.

SingHealth grubunun bir üyesi olan Singapur Ulusal Kanser Merkezi’nde (  NCCS) Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Bölümü Kıdemli Danışmanı Profesör Pierce Chow , giderek daha fazla teşhis konulan başka bir pankreas kanseri türü veya pankreas kanserinin kistik pankreas kanserleri olduğunu söylüyor .

Pankreas kanseri türleri

Pankreas kanserleri aşağıdakilere göre sınıflandırılır:

 1. Pankreasta nerede ortaya çıktıkları ve
 2. Kanserin başladığı hücre tipi

Pankreas ekzokrin kanserleri , tüm pankreas kanserlerinin %95’ini oluşturan pankreas kanserinin en yaygın şeklidir. Bunların yaklaşık 95% kadarı adenokarsinomlardır.

Nöroendokrin pankreas kanserleri daha az yaygındır ve tüm pankreas kanserlerinin yaklaşık %1’ini oluşturur. 

Singapur’da pankreas kanseri erkeklerde en sık görülen 10. kanserdir. Genellikle agresiftir ve erkeklerde en yaygın 4. kanser ölüm nedeni ve kadınlarda en yaygın 5. kanser ölüm nedeni olarak sıralanır.


Pankreas kanserinin nedenleri ve risk faktörleri

Pankreas kanserinin nedenleri bilinmemektedir. Yaş en güçlü risk faktörüdür ve hastaların büyük çoğunluğu 50 ila 80 yaş arasındadır.

Uzun süreli pankreas iltihabı (kronik pankreatit) ve sigara içme alışkanlığı olan kişilerde daha sık görülür.

Yüksek şeker tüketimi başka bir olası risk faktörüdür. Minnesota Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan bir araştırma ekibi, her hafta iki veya daha fazla meşrubat içenlerin pankreas kanserine yakalanma riskinin içmeyenlere göre yüzde 87 daha yüksek olduğunu buldu.

Diğer araştırmalar, pankreas kanseri için risk faktörleri olarak yüksek yağlı ve düşük lifli bir diyet, yoğun alkol kullanımı ve toksik, kimyasal yüklü bir ortamda çalışmaya işaret etti.

Diyabetin pankreas kanseri riskini arttırdığı BİLİNMEMEKTEDİR.

Az sayıda vaka, ailelerden geçen kalıtsal hatalı genlerle ilgilidir.

Ancak, bir risk faktörüne sahip olmak veya birkaç risk faktörüne sahip olmak, hastalığa yakalanacağınızı göstermez. Bazı durumlarda, bazı pankreas kanseri hastalarında bilinen herhangi bir risk faktörü yoktur.

Pankreas kanseri riskinizi azaltmanın 6 yolu

 1. Sigarayı bırakmadıysanız: Sigara içmek, pankreas kanseri gelişimi için bilinen en büyük risk faktörüdür. Tüm pankreas kanserlerinin yüzde 40’ını oluşturur.
 2. Alkol tüketimini sınırlayın (erkekler için günde en fazla iki standart içki, kadınlar için günde bir standart içki)
 3. Yağ alımınızı azaltın
 4. Yüksek miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıl içeren bir diyet benimseyin
 5. Şekerli meşrubat alımını azaltın: 14 yıllık bir süre boyunca 60.000 Singapurlu Çinli erkek ve kadın üzerinde yapılan bir ABD araştırması, meşrubat alımının pankreas kanseri için bir risk faktörü olduğuna işaret etti.
 6. Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı kilonuzu koruyun

Pankreas kanseri belirtileri

Erken evre pankreas kanseri genellikle belirgin semptomlara sahip olmadığından, hastalara genellikle ileri evrede teşhis konur.

“Kanserli bir büyüme pankreas kanalını bloke ettiğinde, sindirim enzimleri bağırsak yoluna salınmaz. Dikkate değer rahatsızlıklar arasında hazımsızlık, şişkinlik ve yağlı/yağlı bağırsak hareketleri yer alır ” diyor Profesör Chow.

Tümör safra kanalını tıkarsa sarılık adı verilen ciltte sararma meydana gelir.

Göz ardı edilmemesi gereken diğer olası belirtiler şunlardır:

 • İştah kaybı ve açıklanamayan kilo kaybı
 • Karnın üst kısmında ağrı veya rahatsızlık
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • İshal
 • Hazımsızlık veya şişkinlik
 • Yorgunluk ve zayıflık
 • Kaşıntı

Pankreas kanseri belirtileri genellikle belirsizdir ve spesifik değildir. Sizi endişelendiren belirti veya semptomlardan herhangi birine sahipseniz, kontrol ettirmek için doktorunuzdan randevu alın.

Pankreas kanseri tedavisi

Cerrahi, pankreas kanseri için en iyi tedavi seçeneğini sunar. Ancak Prof Chow’a göre, teşhis anında beş pankreas kanserinden yalnızca biri cerrahi olarak çıkarılabilir.

Operatif pankreas kanserleri için küratif cerrahi sonrası beş yıllık sağ kalım oranı yaklaşık yüzde 20’dir.

Prof Chow, “Kanser pankreasın ötesine yayıldığında veya kanser büyük kan damarlarını içerdiğinde, cerrahi yararlı veya uygulanabilir bir seçenek olmaktan çıkıyor” diye ekliyor.

Ameliyat edilemeyen ve ilerlemiş pankreas kanserleri için birincil bakım, ağrı kontrolü, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve mümkün olduğunda yaşam süresinin uzatılmasıdır. Radyoterapi ve kemoterapi önerilir.

İleri pankreas kanseri için medyan hayatta kalma oranı, tanı anından itibaren yaklaşık üç ila altı aydır. Bununla birlikte, son birkaç yılda, daha yeni sistemik kemoterapiler üzerine yapılan klinik deneyler, olasılıkları önemli ölçüde artırdı.

Pankreas hangi işlevi yerine getirir?

Pankreas, mide ile omurga arasına sıkıştırılmış, üst karın bölgesinde derinlerde uzanan geniş, uzun bir organdır.

Pankreas neden bu kadar önemli?

 • İlk olarak, vücudun kan şekerini düzenleyen iki hormon olan insülin ve glukagon salgılar.
 • İkincisi, kolay emilim için yiyecekleri besinlere ayırmaya yardımcı olan sindirim enzimleri üretir.​

Pankreas kanseri hakkında ne kadar endişelenmeliyim?

Singapurlular için bazı iyi haberler var. Pankreas kanseri (esas olarak duktal adenokarsinom tipi) ABD’de en yaygın dördüncü kanser olmasına rağmen, Singapur’da teşhis edilen kanserlerin yüzde ikisinden daha azını oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu