Favori Bilim

Ölüm Tarihi Hesaplama Teknolojisi

Ölüm Tarihi Hesaplama Hiçbirimiz gezegende yürümek için ne kadar zamanımız kaldığını gösteren bir saatle dolaşmadığımızdan ölüm tahmini her zaman kesin olmayan bir bilim olmuştur. Bilim adamları, klinisyenler ve sigorta acenteleri, ölüm oranının nasıl ölçüleceğini merak ediyor (kaza sonucu ölüm dışında). Erken tarihlerden beri bir hayranlık uyandırdı, ancak şimdi araştırmalar bazı somut cevaplar gösteriyor. Nature’da yayınlanan 2021 tarihli bir çalışmadaİzlanda’daki bir araştırmacı ekibi, 22.913 İzlandalıda plazma proteinlerine bakan büyük ölçekli bir çalışma yayınladı. Ortalama 13.7 yıllık bir takip süresi boyunca ekip, önerilen tahmin edicinin en çok bekleyen ölüm riski altında olanları tanımlayabildiğini buldu. Plazma protein düzeylerinden ölüme kadar geçen süreyi tahmin etmenin, genel sağlığın yanı sıra mortaliteyi ölçmek için de yararlı bir araç olabileceğini öne sürüyorlar.

Proteomunuz Bir Masal Anlatıyor
Nature çalışmasındaki araştırmacılar, SOMAmer-Based Multiplex Proteomics adlı bir analiz teknolojisi kullandılar. 2011 Public Library of Science makalesine göre, yöntem, ölçüm için çoklu plazma proteinlerini yakalamak için oldukça spesifik DNA bazlı yakalama reaktifleri kullanır. Bu sentetik protein yakalama reaktifleri o kadar hassastır ki, tek bir tahlilde birden fazla proteini yakalamak için bunları birleştirmek mümkündür. Bu onları İzlanda çalışmasında görüldüğü gibi hem çok sayıda insanı hem de analiti içeren popülasyon çalışmaları için ideal kılar.

Bilim Ölüm Saati

Araştırma ekibi, 22.913 İzlandalıdan toplanan 4.684 plazma proteininin seviyelerini ölçmek için bu tür büyük ölçekli proteomik veri seti yaklaşımını kullandı. Bir PR Newswire basın açıklamasına göre, çalışma boyunca ekip, katılımcıların sağlığını izledi ve 7.000’den fazla kişinin öldüğünü gördü.

Bilim adamları, sonuçların mortalitenin nasıl ölçüleceğini gösterip göstermediğini görmek için protein veri tabanlarında sayıları kırmaya başladıklarında, tahmin algoritmalarının yalnızca ölüm tahmini için işe yaramadığını, aynı zamanda genel sağlık hakkında iyi bir değerlendirme sağladığını da buldular. Çalışmanın basın açıklaması bunu “bir kişinin hayatından ne kadar kaldığını gösteren bir tahmin” olarak tanımlıyor.

Ölüm Tahmin Araçları

Araştırmacılar, kan dolaşımınızda dolaşan proteinleri kullanmanın yanı sıra, ölüm oranını ölçmek için başka araçlar da keşfettiler. Bunlar genellikle hücrelerin nasıl yaşlandığına ve yaşadıkları süreçlere dayanır.

Bir araç, beyindeki yapıları doğrudan görüntülemek için MRI kullanır. 2017 Nature makalesinde açıklanan bu nörogörüntüleme yaklaşımı, beyin çağındaki yapıların nasıl olduğunu tespit etmek için makine öğrenimini görüntüleme verileriyle birleştirmeyi ve buna bağlı olarak ölüm oranını tahmin etmeyi içerir.

Hücre yaşı, telomer uzunluğuna bakılarak da ölçülebilir . Bu yapılar, replikasyon sırasında DNA’yı koruyan kromozomların genetik uç kapaklarıdır ve yaşlanma ile birlikte kaybolurlar. Bir kez çok kısa olduğunda, DNA replikasyonu durur ve hücre de öyle.

Epigenetik saat olarak bilinen başka bir teknik, yaşlanmayı ölçmek için bir kişinin DNA’sının bölgeleri boyunca bir metilasyon ve demetilasyon ölçüsü kullanır. DNA’daki metil grupları, genetik ekspresyonun epigenetik düzenleyicisi olarak genlerin ekspresyonunu açıp kapattıkları için önemlidir. Bu kimyasal grupların genetik kodun bölgelerinden birikme veya kaybolma hızı, bir organizmanın yaşını kesin bir doğrulukla gösteriyor gibi görünmektedir. Bu yaklaşım aynı zamanda köpeklerin yaşlanmasını insan sahipleriyle karşılaştırmak için de kullanılmıştır.

Ölüm Tarihi

Ölüm Tarihi Hesaplama Teknolojisi Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz Yan tarafta bulunan paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza Hipnoz Nedir – Ölüm Tarihi Hesaplama Teknolojisi konusunu paylaşarak keyifli bir makale okumalarını sağlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu