Favori Bilim

Mumyalama Nasıl Yapılır ?

Mısırlı Gibi Mumya
Mumyalama Nasıl Yapılır ? Eski Mısırlılar mumyalama için titiz ve özel bir süreç geliştirdiler. History.com’a göre tüm mumyalama işlemi 70 gün sürdü . Bedenin korunduğu ve ahirete hazırlandığına inanıldığı için bilim ve törenin bir karışımıydı.

Adım 1: Vücudu Hazırlayın
BBC , modern araştırmacıların eski Mısırlıların kullandığı reçinedeki bileşenleri tanımlamak için adli teknikler kullandığını bildiriyor. Tarif, susam yağı gibi bitki türevli bir yağ, balzam türü bir bitki veya kök ekstresi, bitki bazlı bir sakız ve muhtemelen çam reçinesi olan bir kozalaklı ağaç reçinesi içeriyordu. Bu bileşenler, vücudun çürümesini önleyen antibakteriyel etkiler veren kimyasal özelliklere sahiptir.

Mumyalama için kullanılan eski Mısır aletleri arasında göze çarpan bir şey, kulağa geldiği kadar kanlı olan beyin kancasıdır. Mumyacılar, kroşe iğnesini andıran bu aleti, cesedin beynini burundan çekmek için kullandılar.

Karında bir kesi yapar ve akciğerleri, mideyi, karaciğeri ve bağırsakları çıkarırlardı. Vücudun organları, kanopik kavanoz adı verilen özel kaplara yerleştirildi. Kalbi, kişinin düşüncelerinin ve genel varlığının kaynağı olduğuna inandıkları için kasıtlı olarak vücutta bıraktılar. Daha sonra vücut, bakterileri öldürmeye yardımcı olan şarapla yıkandı.

Adım 2: Vücudu Kurutun
Bir sonraki adım çok önemliydi – vücudu tamamen kuruttular. Tüm nemi çıkarmak için, mumyacılar, Scientific American’a göre mükemmel kurutma özelliklerine sahip, doğal olarak türetilmiş bir tuz olan natron adlı bir kimyasal kullandılar . Vücudun içine natron paketleri doldurdular, tamamen tuzla kapladılar ve mumyalama masasında kurumaya bıraktılar. Ardından, 40 gün sonra, mumyacılar, mumyalamanın bir sonraki aşamasına hazır, kararmış ve buruşmuş bir beden bulacaklardı.

Adım 3: Vücudu Geri Yükleyin
Sürecin ikinci yarısı, daha gerçekçi görünmesi için buruşmuş gövdeyi restore etmeyi içeriyordu. Vücut tamamen kuruduktan sonra, mumyalayıcılar cildi yumuşatmak için masaj yaptı. Daha etli ve gerçekçi görünmesi için vücudu parfümlediler ve derinin altına dolgu doldurdular. Ardından, mumyacılar mumyalara biraz makyaj yaptı, allık ve diğer boyaların yanı sıra takma gözler de uyguladı.

Adım 4: Gövdeyi Sarın
Son olarak, cesedi sıcak reçineyle kapladılar ve artık klasik bir Cadılar Bayramı kostümünün temeli haline gelen kumaş şeritlere sardılar. Rahipler, her bir vücut parçasını çok sayıda keten şerit tabakasına dikkatlice sararlar ve genellikle bandajların altına kişinin yüzünün bir maskesini yerleştirirler. Her mumya 100 yarda keten şeritle sarılmıştı.

Mumyalama Nasıl Yapılır ?

Adım 5: Elveda Deyin
Mumya tamamlandıktan sonra rahipler mezarda dini bir tören yaptılar. “Ağzın açılması” adı verilen bir ritüeli içeriyordu, burada mumyanın parçalarına özel bir aletle dokunularak, ölümden sonraki yaşamın tadını çıkarmak için vücudun parçalarını “açmak” için kullanılıyordu. Örneğin, Scientific American’a göre Mısırlılar, bir rahip alete mumyanın ağzına dokunduğunda, ölen kişinin öbür dünyada konuşabileceğine ve yemek yiyebileceğine inanıyordu. Son olarak mumyayı tabutuna yerleştirdiler ve mezar odasının girişini mühürlediler.

Modern Mumyalama Teknikleri

İnsanların hala cesetleri koruduğu bazı yerler olmasına rağmen, bugün mumyalama nadirdir.

Komünist devrimci lider Vladimir Lenin 1924’te öldü ve vücudu modern teknikler kullanılarak mumyalandı. Ölümünden yaklaşık bir asır sonra, Lenin’in cesedi hala Moskova’daki bir türbede sergileniyor.

İlginç Bir Şey’e göre, tıpkı bir mumya gibi, Lenin’in tüm iç organları çıkarıldı . Vücudu ölümünden sonra mumyalandı ve “Lenin Laboratuvarı” olarak adlandırılan özel uzmanlardan oluşan bir ekip, hassas aydınlatma, sıcaklık ve mumyalama sıvısı ile ve vücuda gizli bir kimyasal karışımı enjekte ederek onu korumaya devam ediyor. Lenin laboratuvarı bu tekniği Vietnam Devlet Başkanı Ho Chi Minh, Kuzey Kore’nin Kim Il-sung ve Kim Jong-il, Bulgar lider Georgi Dimitrov ve eski Sovyet diktatörü Joseph Stalin gibi diğer dünya liderlerinin cesetlerini mumyalamak için kullandı.

 Mısır Mumyalama Nasıl Yapılır

Utah’ta Summum adlı dini bir organizasyon , insan cesetlerini ve evcil hayvanlarını mumyalamaya devam ediyor. Web sitelerine göre güncellenmiş mumyalama teknikleri, vücudu temizlemeyi, organları tedavi etmeyi ve ardından vücudu genetik mühendisliğinde kullanılan kimyasallardan yapılmış bir koruma solüsyonuna batırmayı içeriyor. Ceset bir süre çözelti içinde kalır ve ardından çıkarılır, temizlenir ve bir “losyon” ile kaplanır. Sonra, tıpkı eski mumyalar gibi, gazlı bezle sarılır. Daha sonra, mumyalayıcılar bir poliüretan membran ve ardından gövdeyi kapatmak için bir fiberglas ve reçine tabakası uygular. Son olarak mumyayı metal bir lahit içine koyup amber reçinesi ile doldururlar.

Eski Mısır piramitleri modern mühendislere ilham veriyor ve mumyalama süreçleri modern kimya ile uyumlu. Mumyalayıcılar belirli kimyasalları değiştirmiş ve mumyalama için kullanılan eski Mısır araçlarını geliştirmiş olabilir, ancak genel süreç aynı kalır: Organları çıkarın, vücudu kurutun ve ardından daha gerçekçi bir görünüme kavuşturmak için bir kimyasal kokteyli uygulayın. Eski ritüeller ve en son bilimsel teknikler hemfikirdir – bir vücudu korumak için çürümeyi önlemek için antibakteriyel çözümler uygulamanız gerekir.

Mumyalama neden yapılır

eski mısır’da mumyalama nasıl yapılırdı

Gerçek mumya görüntüleri

Lanetli mumyalar

Günümüzde mumyalama

Mısırlılar neden mumyalama yapmıştır

Mısır mumyaları

Mumyalar

Mumyalama Nasıl Yapılır ? Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz Yan tarafta bulunan paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza Hipnoz Nedir – Mumyalama Nasıl Yapılır ? konusunu paylaşarak keyifli bir makale okumalarını sağlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu