Favori Sağlık

Migren Nedenleri ve Tedavileri 

Migren Nedenleri ve Tedavileri  Migrenden muzdarip olmayan insanlar yanlışlıkla onları şiddetli baş ağrılarıyla karıştırabilir. Bununla birlikte, migrenler çeşitli semptomlar ve birkaç gün veya daha uzun sürebilen bir zaman çizelgesi içerir. Genel olarak, migrenler dört aşamadan oluşur (her ne kadar herkes her aşamayı her zaman deneyimlemese de). Mayo Clinic , migrenin dört aşamasını tanımlar:

Prodrom : Migrene yol açan günlerde kişiler kabızlık, sıvı tutulması, ruh hali değişiklikleri, boyun tutulması ve sık sık esneme gibi uyarı işaretleri yaşayabilir.
Aura: Bazı insanlar görme sorunları, iğnelenme hissi ve hatta konuşmada zorluk gibi duyusal ve motor semptomlarda kademeli bir artış yaşarlar.
Atak: Ana olay tipik olarak, genellikle bulantı ve kusmanın eşlik ettiği, nabız atan bir baş ağrısı ve ışığa ve sese karşı artan hassasiyet içerir.
Postdrome: Migren krizinden sonraki günler, insanların sisli, tükenmiş bir his yaşadığı akşamdan kalmalığa benzer.


Migren Nedenleri ve Tedavileri 

Migren Nedenleri

Çocuklar ve yetişkinler, genellikle ergenlik döneminde başlasalar ve yetişkinlik boyunca giderek daha az sıklıkta ve daha az şiddetli hale gelseler de migren alabilirler. Risk faktörleri arasında genetik , yaş, cinsiyet ve hormon değişiklikleri yer alır. Örneğin genç bir erkek çocuğunun migren geçirme olasılığı, ailesinde migren öyküsü olan 30 yaşındaki bir kadından daha az olasıdır. Amerikan Migren Vakfı , migrenin 5 kadından 1’ini, 16 erkekten 1’ini ve 11 çocuktan 1’ini etkilediğini bildirmektedir.

Ama migrene ne sebep olur? Bilim adamları, kan damarlarının genişlemesinin migrene neden olduğunu düşünürdü. Ancak son birkaç on yılda araştırmacılar, migrenin daha çok sinir sisteminin bir parçası olan ve ağrı da dahil olmak üzere baştan çeşitli duyumları ileten trigeminal sinir ile ilişkili olduğunu keşfettiler.

Discover Magazine , son 20 yılda araştırmacıların ağrının beyindeki ağrıyı algılayan yapıların nöroinflamasyonundan geldiğini keşfettiğini açıklıyor. Beynin birçok bölgesi ve sinir sisteminizdeki ağrıyı düzenlemeye yardımcı olan serotonin gibi çeşitli nörotransmitter türleri vardır. Kalsitonin geni ile ilişkili peptit (CGRP) adı verilen başka bir nörotransmitter, migren bulmacasının hayati bir parçası gibi görünmektedir. Migreni olan kişilerde ortalamadan daha fazla CGRP vardır. Ayrıca bilim adamları, migren atakları sırasında yüksek CGRP seviyelerini ortaya çıkaran deneyler yaptılar.

Migren Tedavileri

Migren için bir tedavi yoktur, ancak araştırmacılar migrenin nedenlerini belirlemeye devam ettikçe, yeni tedavi seçeneklerinin önünü açarlar. Artık migrenleri önlemek ve tedavi etmek için bir dizi strateji var. İşte en yaygın tedavilerden birkaçı:

Tetikleyicileri öğrenmek ve mümkün olduğunda onlardan kaçınmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak yardımcı olabilir. Bazı migrenler rastgele gibi görünür, ancak diğerleri uyku, yemek veya uyaranlardaki değişiklikler gibi tetikleyicilerle ilgilidir. Bazı insanlar migreni tetiklemekten kaçınmak için tutarlı bir rutin tutar. Ayrıca, insanlar rahatlama teknikleri kullanır ve semptomlar başladığında dinlenmek için karanlık bir odaya giderler.
Ağrı kesiciler ve migren giderici ilaçlar, hafif migren semptomlarını azaltmaya ve bir atak sırasında insanları daha rahat hale getirmeye yardımcı olabilir.
Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, antidepresanlar ve antikonvülsanlar gibi diğer kullanımlar için geliştirilmiş ilaçlar migreni önlemeye yardımcı olabilir.
Healthline’a göre serotonin reseptör agonistleri olarak da adlandırılan triptanlar, beyindeki ağrı yollarını bloke ederek ve migren ataklarından gelişen şişmiş kan damarlarını küçülterek semptomları hafifletebilen bir ilaç türüdür .
Dış sinirsel uyarıcılar, Botox (onabotulinumtoxinA) veya çeşitli sinirleri zaplayan el tipi makineler de yardımcı olabilir.
Günümüzde beyindeki kan damarlarını daraltan ilaçlar, spesifik olarak CGRP’yi hedefleyen monoklonal antikorlar (laboratuvarda üretilen moleküller) ve diğer reseptörleri hedef alan ilaçlar gibi birçok yeni seçenek var.

Son beş yılda migrenlerle ilgili 10.000’den fazla bilimsel makale yayınlandı Bu, gelecekte yenilikçi tedaviler için yollar açmaya devam edecek aktif bir araştırma alanıdır .

Migrenin Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu