Favori Eğitim

Microsoft Azure nelerdir ve ne için kullanılır?


Microsoft Azure ve Azure portalı hakkında bilmeniz gereken her şeyi size taktim etmek için teknoloji uzmanlarıyla görüştük.

Microsoft Azure teknoloji mühendisi, programı bir dizüstü bilgisayar kullanarak yapılandırır
Microsoft Azure, çevrimiçi yürüttüğümüz birçok işlemin arkasındadır – işlemlerimizi güvende meblağ, süpermarket raflarımızı dolu ve video oyunlarımızı çalışır durumda tutar.

Ancak bu kadar oldukça yüksek teknoloji özelliğiyle, Microsoft Azure’un temellerini mütevazı bir İngilizce ile açıklayabilecek teknoloji uzmanları bulmak zordur.

Size yardımcı olması için yazılım geliştiricileri Altoros’un Baş Bulut Mimarı Viachaslau Matsukevich ve e-öğrenme platformu NextWork’ün CEO’su ve FutureLearn’ün Salesforce’ta Kullanıcı Yönetimi kursunun arkasındaki beyinler olan Amber Joseph’e ulaştık.

Uzmanlıklarıyla, Azure portalı benzer biçimde önemli özellikleri de dahil olmak üzere Azure’ın temellerini açığa çıkardık. Bu makale ek olarak sizi Microsoft Azure’da sertifika almak için almanız ihtiyaç duyulan kurslara yönlendirecek , şirketlerin Azure’ı gerçek dünyada iyi mi kullandığına dair örnekler gösterecek ve Azure’ın Google Cloud Platform gibi rakiplerine karşı durumunu değerlendirecektir.

Microsoft Azure’a zaten aşina mısınız? İşte sertifikanızı nasıl alacağınız
Zaten temel mevzularda bilgi sahibiyseniz, CloudSwyft tarafından sağlanan Microsoft onaylı düzinelerce Azure kursumuzun bulunmuş olduğu BT ve Bilgisayar Bilimi kurs sayfalarımıza atlamaktan çekinmeyin. Orada Azure’u inceleyebilir ve şirketinizin iş yapma biçimini yükseltebilir, özgeçmişiniz için sertifikalar kazanabilir ve kariyer gelişiminizi geliştirebilirsiniz.

Hatta bir aşama elde etmek için kullanabileceğiniz bilimsel niteliği olan krediler verecek olan Mikro kimlik bilgilerimiz vasıtasıyla Azure’ı da öğrenebilirsiniz .

Microsoft Azure, kuruluşların işlerini yürütmesine yardımcı olan bir bulut platformudur.

Yukarıdaki cümle sizin için hiçbir şey ifade etmiyorsa, üzülmeyin, Amber Joseph sizin için şifresini çözdü.

“‘Bulut Platformu’, internet üzerinde çalmış olduğu demektir; kendi cihazınıza herhangi bir yazılım yüklemenize yada yüklemenize gerek yoktur” diyor.

“‘Kuruluşların işlerini yürütmesine destek sunar’, modern bir işletmenin gereksinim duyduğu her şeye destek olan bir takım araç ve hizmet sağlamış olduğu anlama gelir. Depolama, güvenlik, yedekleme, veri analitiği, uzaktan erişim, web uygulamalarını barındırma ve hatta mobil uygulamalar yapmaya yönelik araçları düşünün.”

Azure benzer biçimde bir bulut platformu kullanmak, hangi alanda çalışıyor olursanız olun işinizin yürütülmesini hızlandıracaktır. Özellikle yazılım mühendisliği ve DevOps şeklinde BT tabanlı sektörlerde güçlüdür , ancak bir sonraki bölümde göreceğiniz gibi , çeşitli sektörlerdeki şirketler, işletmeyi daha basit ve bereketli bir halde icra etmek için Azure kullanıyor.

Viachaslau Matsukevich, “Microsoft Azure hizmetleri, uygulamaları çalıştırmak, verileri depolamak ve çözümleme etmek , yazılım geliştirme, makine öğrenimi , yapay zeka ve diğer hizmetler için tüm sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır ” diyor.

“Azure, isteğe bağlı malumat muamele hizmetleri sağlar, böylece bir sanal makineyi veya uygulamayı fizyolojik sunucular kurup yönetmeden saniyeler içinde çalışır duruma getirebilirsiniz.”

Hızlı dağıtım kabiliyetinin yanı sıra (işletmelerin yeni uygulamalar ve hizmetlerle müşterilere daha süratli ulaşmasına yardımcı olur) Azure, finans, sıhhat veya oyun sektörlerinde çalışıyor olmanız fark etmeksizin uygulamaları değişiklik yapmak için uyarlanabilir sistemlerle kolayca özelleştirilebilir.

Azure’ın veri analizi araçları , müşteri tabanınız ile alakalı size ayrıntılı içgörüler sağlar. Gelişmiş şifreleme güvenlik yöntemleri, duyarlı verileri korumanıza destek verir . Azure, mevcut Microsoft araçlarınızla tümleşir. İsteğe bağlı ölçeklenebilirliği ve elastik fiyatlandırması, şirketlerin projenize yada iş gereksinimlerinize uyacak biçimde ölçeği büyütmesine veya küçültmesine imkan tanır.


İşleri daha net hale getirmek için, kuruluşların iş bağlamlarında Microsoft Azure’u nasıl kullandıklarını yayınlayan birtakım örnekleri vurgulamakta yarar var. Fortune 500 şirketlerinin şaşırtıcı bir biçimde %95’i Azure kullanıyor. Teorik olarak, aklınıza gelebilecek derhal derhal her şey için kullanılabilir.

İşte bazı gerçek dünya örnekleri:

Sağlık hizmeti
Kamu ve hususi esenlik hizmeti sağlayıcıları , hasta sonuçlarını ve gizliliği iyileştirmek için karma gerçeklik ve suni zeka şeklinde Azure özelliklerini kullanır . İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), bir NHS kuruluşundan diğerine rahatça geçebilmeleri için personel kimlik bilgilerini emin bir biçimde depolamak için Azure’u kullanır. Veriler bulutta saklanır, bu nedenle aktarmaya gerek kalmamıştır.

Finansal hizmetler
Gizliliğin her zamankinden daha mühim olduğu Azure’un emniyet sistemleri, milyarlarca doları gören işlemleri meydana getiren finansal hizmet sağlayıcıları ve onların müşterileri için fazlaca önemli. Müşteriler, belirli bir yatırımın risk düzeyini belirlemek için olası insan yanlılığına ve hatasına düşmeden Azure’ın suni zekasından yararlanabilir. Azure, yinelenen işlemleri otomatikleştirerek çalışanlara da yardımcı olabilir ve onlara mühim görevlere odaklanmaları için daha çok zaman tanır.

Devlet
Amerika ve Birleşik Krallık hükümetleri dahil olmak üzere hükümetler, ordudan havacılık projelerine kadar her şeyi yönetmek için Azure’ı kullanıyor. Azure vatandaşların verilerini korur , emin uzaktan işbirliğini destekler ve siber saldırılara karşı koruma sağlar. 2021’de Microsoft , İngiltere devlet vergi dairesi Her Majesty’s Revenue & Customs’tan (HMRC) buluta geçmesine destek olmak için 5 milyon sterlinlik bir sözleşme kazandı; bu, türünün hayattaki en büyük veri geçişlerinden biridir. Teknoloji şirketi CapGemini’nin sayeinde , bütün işlem tek yedi gün sonunda gerçekleşti. Geçişten beklenen faydalar içinde işletim maliyetinde azalma, daha süratli sıkıntı çözümü ve otomasyon ve iyileştirilmiş kullanıcı yanıt süreleri yer alır.

Perakende
Azure, şirketlerin analitik kullanarak alan kişi deneyimlerini otomatik olarak kişiselleştirmesine ve satışları artırmasına destek sunar. Ayrıca perakendecilerin talebi karşılamaya yönelik ehil stoka haiz olmasını sağlayarak tedarik zincirlerini çevik tutar. İngiliz perakendeci Marks & Spencer (M&S) , eskiyen platformunun 1.400 mağazasındaki talebe ayak uyduramadığını fark ettikten sonra Azure’a geçti. Azure artık self servis makineler ve veri görselleştirmeleri gibi M&S’nin yürütülmesine entegre olan süreçleri yönlendiriyor .

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımı
Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), bir şirketin satın alan tabanına daha iyi hizmet vermek ve büyümeyi hızlandırmak için veri analitiğini kullanarak müşterileriyle ilişkilerini yönettiği süreci anlatım eder . CRM yazılımında pazar lideri olan Salesforce bulut hizmetleri , operasyonlarını tedvir etmek için Azure’ı kullanır.

Bir Salesforce sözcüsü , otomatikleştirilmiş dijital marketing aracı Marketing Cloud’u ABD’ye taşıdığında TechCrunch web sitesine şunları söyledi: “Salesforce, küresel ayak izi, oldukca katmanlı güvenlik yaklaşımı, kuvvetli felaket kurtarma stratejisi, otomatik güncellemeler ve daha fazlasına haiz emin bir platform olduğundan Azure’u seçti.” 2019.

Bir işletme yönetimi uzmanı tarafınca kullanılan Microsoft Azure
Azure portalı nelerdir?
Azure portal, tüm uygulamalarınızı (veritabanları, internet uygulamaları, depolama, sanal makineler, sanal ağlar ve daha fazlası) net, okunması basit tek bir arabirimde sunan dijital bir merkezdir. Özel kodlayıcı olmayanlar için Azure portal, onların platformla ana etkileşim noktası olarak işlev görür. Azure portalı değişik projeler, ekipler ve hatta bireyler için özelleştirilebilir.

Azure, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına destek verir
Azure, göze çarpmayan olduğu için tam olarak başarılı olur. Azure, hedeflerinize odaklanabilmeniz için arka planda çalışır. Azure gibi güvenli bir bulut hizmetiyle firmalar, veri merkezleri ve sunucu rafları şeklinde günlük sıradanlıklar yerine uygulamalara ve iş değerine odaklanabilir.

Azure şeklinde bir genel bulut, uygulamalarınızı çalışır duruma getirmenizi oldukça daha kolaylaştırır. Kullandıkça öde modeli kullandığı için, yalnızca kullandığınız kadarını ödeyerek talebi karşılamaya yönelik operasyonunuzu büyütüp küçültebilirsiniz.

Matsukevich, “Azure, Black Friday satışları gibi etkinlikler için oldukça yararlı olan anında müddetsiz ölçeklenebilirlik sağlıyor” diyor.

“İşletmelerin artık senenin geri kalanında azca kullanılacak ek sunucular için para masrafına gerek yok – talebi karşılamak için ihtiyaç duyulan kadar bilgi muamele gücü alıyorlar.”

Azure’un dev gibi vasıta seti, işletmelerin yolunda gitmesine destek sağlar. Önceki projelerde Matsukevich, birden çok kod değişikliğini aynı anda işlemesine olanak tanıdığı olan bir CI/CD (Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslim) aracı olarak Azure’ın DevOps yeteneklerine güvenmişti .

“Azure DevOps, uygulamaları dağıtmak için bir İsviçre Çakısı gibidir. Yerleşik bir sürüm kontrol sistemi ve harika sürüm yönetimi var” diyor.

Azure’un her şeyi emin, düzenli ve düzenli tutmasıyla Matsukevich’in ekibi, ardışık düzene ve uygulamaların dağıtımına odaklanmakta özgürdü.

“Bu aracı kullanarak, mühendislik süresinden büyük oranda tasarruf sağladık – Jenkins şeklinde önceki nesil CI/CD araçlarıyla yapmak zorunda olduğumuz şeklinde sunuculara ve çalışanlara artık bakım yapmamıza gerek kalmadı ,” diyor.

“Ayrıca Azure DevOps, diğer tüm Azure hizmetleriyle yerel olarak entegre olduğundan, emin bir yapılandırma kurmak ve sürdürmek oldukça daha rahat hale geliyor.”

CloudSwyft Küresel Sistemler, Inc.
Microsoft Azure ile Veri Bilimine Giriş
CloudSwyft Küresel Sistemler, Inc.
Python Programlama Kullanarak Microsoft Azure’da Veri Bilimi
Microsoft Azure, diğer bulut platformlarıyla nasıl karşılaştırılır?
Günümüzün gelişen işletmeleri, rakip bulut platformları arasında sıkıntılı bir seçimle yüz yüze. Bulut bilişimin ‘Üç Büyük’ü var: Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) ve Google Cloud. Ve düzinelerce başka minik sağlayıcı ve yeni şirket var.

Peki hangisiyle gideceğinizi nasıl seçersiniz? Bu, neye ihtiyacınız olduğuna ve önceliklerinizin ne olduğuna bağlıdır. Kanıtlanmış bir sicile sahip köklü bir eski zamanlayıcı istiyorsanız, 2006’da kullanıma sunulan AWS en iyi seçim olabilir.

Joseph, “AWS, en çok sayıda araç ve teklifle en eski ve en olgun olanıdır” diyor.

“Çünkü en uzun süreden beri var, bununla beraber en geniş alan kişi tabanına sahip ve sonuç olarak çok güvenli. Dünyanın dört bir yanındaki en geniş bulut teklifleri yelpazesini ve fazlaca çeşitli konumları arıyorsanız, o zaman bu ne olursa olsun sizin için en iyi seçenek.”

Ancak Joseph’e göre AWS’nin ana dezavantajı, “inanılmaz derecede kafa karıştırıcı” olabileceğini dediği fiyatlandırma modelidir.

AWS’den iki yıl sonrasında, 2008’de kullanıma sunulan Google Cloud, suni zeka ve büyük verilere odaklanarak Google paketini ve YouTube’u kullananlar için daha varlıklı bir araç seti sağlamayı hedefliyor.

Joseph, “Küçük bir işletmeyseniz yada Google araç setine (Gmail, YouTube, Google Meet, Drive) büyük seviyede yatırım yaptıysanız Google Cloud’u kullanın” diyor.

“Ancak, nispeten minik bir küresel menzile sahip.”

Bu arada Azure, 2010’dan beri var ve halihazırda Microsoft araç paketini kullananlar ve büyük kurumsal müşteriler mevzusunda uzmanlaşanlar için rekabetçi bir seçenek sunuyor.

Joseph, “Azure, AWS ve Google Cloud arasında bir tür orta yol olarak oturuyor” diyor ve iki ana rakibinden daha pahalı olduğuna dikkat çekiyor.

“Kurumsal boyutta bir şirketseniz yada halihazırda Microsoft vasıta setini (Word, Excel, Teams, Outlook) kullanıyorsanız Microsoft Azure kullanın. Yine de anlamak için oldukça fazla tahsil gerekiyor.”

“Azure, Azure’daki bazı hizmetlerde ve aboneliklerde indirim sağladığı için Microsoft ile aslına bakarsan iş ortaklığı olan kuruluşlar için organik bir seçimdir. Ayrıca ağır Windows tabanlı iş yükleri olan şirketler için de harika bir seçim,” diye ekliyor Matsukevich.

“Amazon ile rekabet halindeki işletmeler de ana bulut sağlayıcısı olarak Azure’u seçiyor.”

Microsoft Azure için sırada ne var?
Bulut çözümlerinde pazar liderlerinden biri olan Azure, en son teknolojide kalmak için yenilik oluşturmaya , ahenk sağlamaya ve vasıta paketine eklemeler meydana getirmeye devam edecek .

“Bana bakılırsa, bir Microsoft teknoloji amiral gemisi olarak Azure, en iyi bulut sağlayıcılarından biri olmaya devam edecek ve yenilik yapmaya ve portföyüne daha fazla hizmet eklemeye devam edecek.” Matsukeviç diyor.

“Microsoft’un açık kaynak taahhüdü, ileriye dönük yazılım geliştirmeyi artırmaya devam edecek.”

Son düşünceler
Artık temel bilgileri öğrendiğinize bakılırsa, öğreniminizi daha ileriye götürme zamanı. İster kariyerinize yeni başlıyor olun, talep eder başka bir alandan geçiş yapıyor olun, FutureLearn’ün kapsamlı Azure kursları, ExpertTracks ve mikro kimlik bilgilerinden yararlanacaksınız . Azure’ın temellerinden gelişmiş uygulamalara ve yapay zekaya kadar Azure’ı öğrenme fırsatları sonsuzdur .

Amber Joseph, “Bulut malumat muamele platformunu öğrenmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu