Favori Sağlık

Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin 7 İpucu

Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin 7 İpucu

Meme kanseri, hiçbir risk faktörü olmayan kadınları etkileyebilir. Singapur Ulusal Kanser Merkezi’nin (NCCS) verdiği bu basit ipuçlarıyla göğüslerinizi ömür boyu optimum sağlıkta tutun. ​

 MEME KANSERİ 

13 kadından 1’ini etkileyen, Singapur’daki kadınlarda önde gelen kanserdir.

Meme kanseri, bugün Singapur’da kadınlar arasında en yaygın kanserdir ve muhtemelen 13 kadından biri meme kanserine yakalanmıştır. 

Meme kanseri genellikle risk faktörü olmayan kadınlarda görülür, ancak optimum meme sağlığı için tüm yıl boyunca aşağıdaki alışkanlıkları benimseyerek kendinize yardımcı olabilirsiniz: gözlemleyin, kendi kendinizi muayene edin, tarama yapın .

Çoğu yaşam tarzı faktörü meme kanseri riskini yalnızca küçük bir ölçüde etkilese de, göğüslerinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Ömür boyu meme sağlığı için 7 ipucu

 1. Sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun
  Hayatınız boyunca BMI’yi 23’ün altında tutun. Kilo alımı ve obezite meme kanseri riskinizi artırabilir.
 2. Düzenli egzersiz için zaman ayırın
  Aktif bir yaşam tarzı benimseyin. Haftada en az beş gün 30 dakika veya daha fazla orta düzeyde aerobik aktivite hedefleyin.
 3. Alkolü en aza indirin veya kaçının
  Alkol, meme kanseri için en iyi bilinen diyet risk faktörlerinden biridir. Günde iki bardaktan fazla alkol tüketen kadınlar daha yüksek risk altındadır.
 4. Daha fazla sebze yiyin
  Daha fazla turpgiller (brokoli, lahana, karnabahar), koyu yapraklı yeşillikler, havuç, domates, narenciye, çilek ve kiraz tüketin.
 5. Anneliği hedefleyin
  İlk çocuğunuzu 30 yaşından önce doğurmayı hedefleyin. Bebeklerini altı ay veya daha uzun süre emziren annelerin meme kanserine yakalanma riski biraz daha düşük olabilir.
 6. Erken teşhis en iyi korumanızdır
  Kendi  kendine meme muayenesi adetin ilk gününden itibaren yaklaşık 1 hafta sonra ayda bir kez önerilir  . Artık adet görmeyen kadınlar için, her ay bir tarih seçmek, hatırlamanın kolay bir yoludur . Kızarıklık, şişlik, yumru varlığı, cilt değişiklikleri veya meme ucundan akıntı gibi meme değişikliklerini mutlaka doktorunuza bildirin. . 40 ila 50 yaş arası kadınlar için : doktorlarıyla görüştükten sonra her yıl mamografi 50 yaş üstü kadınlar için : mamografi

  iki yılda bir
 7. Sigarayı bırakın (eğer bırakmadıysanız)
  Sigara içiyorsanız meme kanseri ve diğer sağlık sorunları dahil birçok kansere yakalanma riskiniz artar.

Bu meme kanseri belirtilerine dikkat edin

Erken teşhis hayat kurtarır. Meme kanseri erken teşhis edildiğinde, daha fazla tedavi seçeneği, daha az radikal cerrahi gerekir ve tam iyileşme şansı daha yüksektir.

Meme kanserinin en sık görülen semptomu memede bir yumrudur . Genellikle tek, sert ve sıklıkla ağrısızdır. Diğer anlatım işaretleri şunları içerir:

 • Memenin bir kısmında veya koltuk altında şişlik;
 • Daha önce çıkıntı yapan ve ters dönen bir meme ucu;
 • Meme başı veya areolada kalıcı bir kızarıklık;
 • meme ucundan kanlı akıntı; ve
 • Memenin boyutunda veya şeklinde bir değişiklik
 • Göğüs derisinin renginde veya görünümünde kızarıklık, buruşma veya çukurlaşma gibi bir değişiklik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu