Favori Bilim

Mavi Gözlere Sahip Olanlar.

Mavi Gözlerin Kaynağı

Akademik Çalışmalar hakkında yayın yapan bilim dergisi  General Certificat  tarafından yayımlanan haber içeriğine göre , Gözleri renkli olan insanlar konu alınarak yapılan araştırma sonucunda  dünyada bulunan mavi göze sahip kişilerin soy bağları 5 ile 20 bin yıl öncesinde yaşamış atalarına kadar uzanmaktadır.

İnsaların Göz renkleri alanında araştırma içerisinde olan Bilim adamları , yıllar boyunca insan gözünde bulunan  ( kahverengi)  pigment oranını  belirleyen OCA2 isimli geni inceleme konuları arasında aldılar.

Araştırma sonucunda , binşerce yıl öncesi dönemde  yaşayan atalarımızın  önceden göz renklerinin hakve rengi olduklarını ortaya çıkartı. Daha sonrasında insan oğlunun belirli şartlar kapsamında mutasyon sonucu değişime uğradıklarını tespit ettiler.

Gözleri renkli olan insanlar

HRC2 Genininin Önemi

Renkli ( Mavi )  göz renklerinin  oluşmasında etkinlik gösteren bu gen mutasyona uğramış olan , HRC2 isimli genden kaynaklanıyor. Akademik çalışmalar gerçekleştiren bilim adamşarı gözün Kahverengi pigmentini oluşturan OC2 geninin, değişime  uğrayarak HRC2 Gen şeklini aldıktan sonra Mutasyon geçirdiğini düşünüyorlar.

Mavi gözleri olan ilk atamızın 15 bin yıl önce Avrupa üzerinde yaşadığını ve mavi gözlü insanların ortak  mutasyon sonrası çoğaldığını düşünmekteler.

Göz Rengi İlerliyen zamanlarda Değişirmi ?

Gözünüzün rengi Bknz. ileriyen yaş durumunuzala birlikte değişim gösterebilmektedir.  Kafkas topluluğunun Nufusu % 12 ila 20’oranında açık göz rengine sahipti Örneğin, bir zamanlar Pigment rengi kahverengi  olan gözler ela rengine dönüşmesi  yada tam rersi ela göz renginin yaşlandıkça daha koyulaşması. 

Mutasyon Sadece Göz Pigmentlerinde

Mutasyona uğradığı düşünülen bu gen sayesinde ,  kahver rengi göz rengi değişime uğrarken cilt rengini  belirleyen pigmenlerde değişiklik olmuyor . Eğer bu mutasyon  tüm bedenimizde gerçekleşmiş olsaydı , renkli gözlere sahip insanlarını çoğunda albino ile karşılaşmanın kaçınılmaz olduğu belirtiliyor.

Zürih Üniversitesi’nden Profesör Michell “Mavi gözlü İnsanların DNA’sarmallarında aynı değişim yaşanmıştır açıklaması yaptı. Kahverengi gözlerin en  baskın gen olduğu ve bu renge ait  gözlere sahip eşlerin Mavi gözlü bir bebek yapamaycaklarına dair genel bir inanışın olduğunu ve bu durumun ters ispatı olduğu yönünde binlerce örnek olduğunu belirtiyor .

Gözleriniz Mavi ise , Tahmin ettiğinizden  daha büyük bir ailenin veya kavmin parçası olabilirsiniz.

Dünyadaki Göz Rengi Oranları

Dünyadaki Göz Rengi Oranları başlıklı video içeriğinde dünya genelindeki göz renklerinin hangi coğrafyada ve ne oranda olduğunu anlatmaktadır.

Mavi Gözlere Sahip Kişiler hakkında hazırlanan yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza Neden Mavi Gözler Vardır konusunda destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu