Favori Bilim

Köpekler Nasıl Yaşlanır?

Köpekler Nasıl Yaşlanır? Köpekler, insanlar tarafından evcilleştirilen ilk hayvanlardı ve , bunun 20.000 ila 40.000 yıl önce gerçekleşmiş olabileceğini belirtiyor. Görünüşe göre, fazla eti kurtlarla paylaşmak tüm süreci başlattı. O zamandan beri evcil hayvanlar ve çalışan hayvanlar olarak onlarla yaşam alanını paylaşıyoruz. Günümüzde evcil hayvan sahipleri evcil hayvanlarının yaşam döngüsünü anlamaya çalışırken, şunu merak edebilirler: Köpekler nasıl yaşlanır? Bir köpeğin ömrü, ortalama bir insandan çok daha kısa olduğu için, bir insan ömrü, köpek yardımcılarımızın çoğunun gelip gittiğini görecektir.

Köpekler Nasıl Yaşlanır?

Bütün hayvanlar yaşlanır. Yaşlanma süreci, bir vücut büyüdükçe, olgunlaştıkça ve sonra azaldıkça fiziksel değişiklikleri gösterir. Yılların geçişini belirleyen çeşitli yaşam evrelerinde geçişler vardır. Doğum ve bebeklikten itibaren erken evreler, yetişkinliğe kadar gelişme ve olgunlaşma gösterir. Bundan sonra, fiziksel beden yaşlanmaya başlar ve sonunda ölüme yol açar. Yaşlanma bir yaşam faktörüdür – vücutta daha fazla dayanamayana kadar bir tür aşınma ve yıpranma.

Bu, hücresel düzeyde, özellikle telomerler olarak bilinen yapılarda yansıtılır. Kromozomlarımıza giden bu genetik uçlar, DNA replikasyonunu korur ancak yaşlanma ile birlikte kaybolur. Sonunda, çok kısa olurlar ve DNA replikasyonu durur ve hücreyi yaşlanmaya zorlar. Cell Reports’ta yayınlanan bir araştırmaya göre , bu insanlarda olduğu kadar köpeklerde de oluyor.

İnsan Yıllarının Köpek Yıllarıyla Eşleştirilmesi

Amerikan Köpek Kulübesi Kulübü bunun böyle olmayabileceğini öne sürse de, birçok insan aile evcil hayvanının yaşlanma sürecini ve yaşam süresini anlamak için bir köpek yılını veya yaşını yedi tam insan yılına eşdeğer olarak ilişkilendirir . Bu efsanevi köpek kronolojisi biçiminin nereden geldiği çok açık değil, ancak 70 yıllık ortalama insan ömrü ile köpeğin yaklaşık 7 yıllık ömrü arasındaki karşılaştırmadan olabilir. Başka bir deyişle, iki yaşındaki bir Labrador, 14 yaşında bir genç olarak görülürken, sadece birkaç yıl sonra, insan yıllarını köpek yılına çevirmek, orta yaşlara ulaştığını gösteriyor.

Açıkçası, köpekler insanlardan daha az yıl yaşadıklarından daha hızlı yaşlanırlar. Doğumdan sadece birkaç yıl sonra tam yetişkin boyutuna ve cinsel olgunluğa ulaşırken, insanlar gençlik yıllarında hala büyüyor ve olgunlaşıyor. Yani soru aslında “köpekler nasıl yaşlanır” değil, daha fazlası – ne kadar çabuk yaşlanırlar? İnsan yıllarını köpek yıllarıyla eşleştirmenin bir yolu var mı?

Köpek Yaş Hesaplama

İnsan Yıllarını Köpek Yıllarına Çevirmek İçin Yeni Bir Algoritma

İnsan yıllarını köpek yıllarıyla 7:1 oranında eşleştirmenin bazı sakıncaları vardır. Bir kere, köpeklerde cinsel olgunluk 6 ila 12 ay arasında gelir. Ayrıca köpek yaşam sürelerinde de geniş bir çeşitlilik vardır; küçük ırklar, daha büyük ırklardan daha yavaş yaşlanır ve daha uzun yaşar.

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bilim adamlarının evcil hayvanınızın yaşını hesaplamak için yeni bir formül önerdiği köpeklerde yaşlanmaya ilişkin son araştırmaları anlatıyor: insan eşdeğer yaşı = 16 x ln(köpeğin kronolojik yaşı) + 31.

Bu formülde “In” doğal logaritmayı temsil eder .  ilk köpek yılı, 31 insan yılına eşittir. “O zaman, bundan sonra köpeğin kronolojik yaşı her iki katına çıktığında, eşdeğer insan yılı sayısı 11 artar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu