Favori Sağlık

Kolon Rektum Kanseri Belirtiler

Kolon Kanseri  Rektal Belirtileri

Her yıl milyonlarca insan ölmesine neden olan hastalıklar arasında çok tehlikeli ve bir okadar zor dönemler geçirmenize neden olan hastalıkların liste başında Kanser türleri yer alıyor . farklı alanlarda türevleri olan bu amansız hastalık için bilim tam olarak çözüm sunamasa da Erken teşhis ile hayatta kalma oranınızı ve yaşam kalitenizi belirli bir seviyede tutmanıza yardımcı ololuyor

Vucudumuza yer alan Kalın bağırsakta rastlanan Kolon (Rektal ) Kolon kanseri oldukça tehlikeli kanser türevleri arasında. Rektal kanseri en fazla hayat kaybına neden olabilecek kanser türlerinden birisi olmakta. Kadınlar erkeklere nazaran daha çok bu kanser türüne yakalnıyor erken teşhis her zaman hayat kurtarmada önemli rol oynamakta. Kolon kanserinde tedavi yöntemi oldukça önemli Peki Kolon kanserine yakalanma riskinizi arttıran etkiler neler olabilir ?

Bilinen önemli etkiler arasında  ‘genetik’ olarak adlandırılan aileden gelen hastalıklar liste başında ilk sırada yer almaktadır Favtr olarak Kolon kanseri başlıklı makalemizde merak edilen içerikleri sizler için derledik.

Kolon Kanseri

Rektal Kolon  kanseri  faktörleri Neler ?

 • Genetik anlamda ailede kanser geçirmiş bireylerin bulunması
 • Genlerinizde değişikliklere neden olmuş genetik bozukluklar
 • Bellirli zamanlar içerisinde bağırsak hücre tipini bozarak Kolon kanserine zemin hazırlayabilecek iltihabi bağırsak rahatsızlıklarının olması Ülseratif Crohn ya da Kolit  rahatsızlığı Geçirenler
 • Kadınların daha önce yumurtalık, göğüs veya rahim kanseri geçmişlerinin  olması durumu
 • İşlenmiş hayvansal gıdaların son derece aşırı tüketilmesi , sebze ve meyvenin yetersiz tüketilmesi
 • Çok yoğun Sigara kullanımı.
 • İlerliyen yaş durumunuz

Bağırsak Kolon kanseri belirtileri

 • Bağırsak rutininde Kabızlık ve ishal  gibi değişikliklerin oluşması ve bu değişikliklerin birkaç gün içerisinde geçmeyip uzun sürmesi.
 • Bürük abdeste sırasında dışkınızda parlak veya koyu kırmızı kan olması bazende dışkı renginde koyu renklerin olması
 • Karnınızda oluşan şişkinlik, aralıklarla kramp tarzında sızı ,gaz problemi yaşamak
 • Geçerli bir neden olmadan kilo kaybı yaşamak
 • Yorgunluk hissinin sürekli devam etmesi .

Rektal Kolon kanseri tedavisi ? 

Kolon kanseri yani bir diğer adıyla Bağırsak kanseri tedavisinin kansere dönüşme ihtimali olan (polipler), kolonoskopi yapılarak vücuttan alınmaktadır. Kolon Kanseri ilerlemiş bir evre durumuna gelmişse, cerrahi operasyon kaçınılmaz hale gelir. Tümörün olduğu kısım cerrahi operasyon ile alınır. Hastalığın farklı  bölgelere serpmesi  durumlarda kemoterapi tedavisi  uygulanır. Bu Kanser türü  metastaz yapmışsa, tedaviye kalınan yerden devam edilmektedir, hastanın bu süreçte yaşam süresini ve konforunu  uzatmak  için bir takım çalışmalar yapılır.

Kolon Kanserinin Belirtileri Video

Kolon Kanserinin Belirtileri ve başarı oranı başlıklı video içeriğini izliyerek daha fazla detaya sahip olabilirsiniz.

Kolon kanseri tedavisinde başarı oranı nedir?

Bu belirtiler var ise zaman kaybetmeden Doktorunuza başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu