Favori Sağlık

Kısa Sürede Uyumak

Endişeniz varsa veya önemli bir olaydan önce stresliyseniz, uykuya dalmak ve uykuda kalmak sorun olabilir. Sinirlerinizi yatıştırmak ve biraz dinlenmek için yazımıdaki başlıklaru deneyin.

Buna 4-7-8′ yöntemi denir . Yapman gereken bu:

1. 4 saniye boyunca burnunuzdan sakin bir şekilde nefes alın.

2. Nefesinizi 7 saniye tutun.

3. 8 saniye boyunca ağzınızdan yavaşça nefes verin.

Gerçekten bu kadar basit. Garip gelebilir, ama gerçekten işe yarıyor.

Nasıl çalışır

Nasıl çalıştığı hakkında öğrendiğim şey bu. Stresli veya endişeli olduğunuzda kanınızdaki adrenalin miktarı artar ve nefesiniz hızlanır ve hafifler. Bu nefes egzersizi bir tür yatıştırıcı görevi görür. Kasıtlı olarak bu şekilde nefesinizi yavaşlatmak, kalbinizin ritmini yavaşlatmaya zorlayarak sizi çok çabuk sakinleştirir

Aynı egzersiz zihninizi de sakinleştirmeye yardımcı olur, çünkü tamamen nefesinize konsantre olmanızı sağlar. Farkında değilsiniz ama o anda merkezi sinir sisteminiz yavaş yavaş etkinliğini azaltır ve kaygı hissi ortadan kalkar. Herhangi bir nörolog bunu sizin için doğrulayabilir.

Sonuç olarak tüm vücudunuz rahatlar. Sahip olduğu fiziksel etkinin hızı ve gücü açısından, egzersiz anesteziye benzer. Harvard tıp doktoru Andrew Weil tarafından araştırıldı ve ‘4-7-8’ yönteminin Hint yogileri tarafından birkaç yüzyıldır iyi bilindiğini buldu. Meditasyon pratiği sırasında tam bir rahatlama durumuna ulaşmak için kullanırlar. Bu nedenle, tamamen zararsız olduğunu söylemek güvenlidir.

Sizin için nasıl yararlı olabilir?

Örneğin, sizi rahatsız eden bir şey olduğu için gece geç uyanırsanız, bu yardımcı olacaktır. Aynı şey, bir yarışma veya önemli bir yaşam olayı öncesinde gergin hissettiğinizde de geçerlidir. ‘4-7-8’ yönteminin, ihtiyacınız olan geri kalanı almanıza izin vereceği garantilidir!

En iyi etki için bu “uyku iksirini” kullanabilirsiniz:

Yatmadan önce zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için karıştırın

  • 1/4 yemek kaşığı bal
  • 1/8 yemek kaşığı deniz tuzu
  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Bu karışımı olduğu gibi yutabilir veya bir bardak ılık suya ekleyebilirsiniz – etki aynı olacaktır.

Bu bileşenler sadece sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda uyku ve sizi gece uyandırma yeteneğinizi engelleyen kortizol artışlarını da azaltacaktır.

Daha Fazlası İçin Uyku sorunu olanlar için 1 dakikada uyuma tekniği  İsimli Video İçeriğini İzliyebilirsiniz.

Favtr.com

Eğer Yukarıdaki taktiklerin haricinde kendinize özgün metotlarınız var ise yorum olarak paylaşabilirsiniz.

2 Yorum

  1. İstanbul merkezden ben Kerem. Merhaba herkese web siteniz inanılmaz dikkat çekici, face de paylaştım 20-10-2022 10:24:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu