Favori Tavsiyeler

Kendi Meyvenizi Yetiştirin

Tarım Bakanlığı’na göre , tüm yetişkinler günde yaklaşık 1,5 ila 2,5 bardak meyve yemelidir. Bugün ihtiyacınız olan tüm ürünleri yakındaki bir süpermarketten satın almak kolay olsa da, Kendi Meyvenizi Yetiştirmek çok daha sağlıklı. Kendi Meyvenizi Yetiştirin Başlıklı yazımız dabalkonunuzda veya bahçenizde kendi topladığınız meyvelerin tohumlarından veya çekirdeklerinden kolayca yetiştirebileceğiniz sekiz meyve ağacının listesini paylaştık .

Mandalina

Mandalina ağaçları tohumlardan büyür ve olgunlaşmaları ve tamamen yetişmeleri birkaç yıl alabilir. Birkaç tohumu saklamak ve yıkadıktan sonra depoya koymak önemlidir. Taze bir tohum büyük olasılıkla daha yaşlı bir tohumdan önce büyüyecektir. Bahçenizdeki sıcak, nemli ve zararlılardan korunmak, aynı zamanda düzgün bir şekilde büyümesinin anahtarıdır.

Mandalina , yaklaşık 10-15 metre boyunda büyüyen, yaprak dökmeyen bitkilerdir. Kendiniz bir mandalina ağacı yetiştirmek istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız:

 • Ağaçları iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirin, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. İyi drene olan toprak kullanın ve sık sık sulayın, ancak çok ıslak yapmayın.
 • Daha canlı oldukları için taze meyve tohumlarını kullanmak ve onları ilkbahar veya yaz başında ekmek daha iyidir.

Fide yeterince büyük olduğunda, biraz taze saksı karışımı ile daha büyük bir kaba koyun.

Tohumla yetiştirilen mandalinaların çiçek ve meyve vermesi 4 ila 7 yıl arasında sürebilir . Çiçeklenme genellikle ilkbaharda gerçekleşir, meyveler yazın oluşur ve sonbaharın başlarında olgunlaşır.

Limon

Limonlar çok güzel görünümlü bitkilerdir ve tohumdan kolayca yetiştirilebilirler. Sümüksü kaplamadan kurtulmak için tohumu yıkadığınızdan emin olun. Jel kaplamanın içinde şekerler bulunduğundan tohumunuzu ekerken bunu yapmanız çok önemlidir ve bu tohumlarınızın çürümesine neden olabilir. Meyve tohumlarından limonları doğrudan toprağa koyarak ve aşağıdaki basit kuralları izleyerek kolayca yetiştirebilirsiniz :

 • Bazılarının filizlenmemesi durumunda tek seferde en az 5-10 tohum ekin. Taze bir limondan dolgun görünümlü tohumlar seçmek daha iyidir.
 • Limon ağaçlarının suyu sevdiğini unutmayın, bu nedenle haftada 2-3 kez sulayarak toprağı nemli tutun.
 • Limon fideleri 10-14 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarken, tam büyümüş ağaçların en az 8 saate ihtiyacı vardır.
 • Bir tenceredeki drenaj deliklerinden kökleri görebiliyorsanız, ağacı daha büyük bir kaba yeniden dikmenin zamanı gelmiştir.

Ağacın meyve vermesi yaklaşık 5 yıl sürebilir ve bazı durumlarda 15 yıla kadar beklemeniz gerekebilir.

Avokado

Toprağa bir avokado tohumu ekmeden önce fideyi  hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için 3-4 kürdan alın ve çukuru (geniş ucu aşağı) bir bardak su üzerinde askıya almak için kullanın. Su, tohumun yaklaşık bir inçini kaplamalıdır. Camı, kökler görünene kadar yaklaşık 2-6 hafta boyunca doğrudan güneş ışığından kaçınarak ılık bir yere koyun. Avokado çekirdeğinin “dibini” (köklerin büyüyeceği yer) ve “tepesini” (filizin büyüyeceği yer) belirlemeye

çalışın  . Alt kısmı suya koymak önemlidir. Ağacınız yaklaşık 15 cm uzunluğunda olduğunda, 8 cm’ye kadar biraz kesin, çünkü bu daha da büyümesini sağlayacaktır. Tekrar 15 cm’ye ulaşır ulaşmaz 25 cm’lik bir saksıya humuslu toprağa koyun, böylece tohumun üst kısmı ortaya çıkar.

 • Fide dikerken, tohumun yarı havaya maruz kaldığından emin olun.
 • Ağacınızı Mart-Haziran döneminde dikmek daha iyidir.
 • Avokado ağaçları orta derecede nem ile en iyisini yapar ve haftada 2-3 kez sulanması gerekir.

Ağacın meyve verecek kadar olgunlaşması 5 ila 13 yıl sürebilir . Ağaçtan düşen bir sürü çiçek gördüğünüzde korkmayın, bu doğal bir süreçtir.

Armut

Yine bir başka çiftlik evi süreci olan armut ağaçları aslen Orta Asya’dandır. İlginç çünkü elmalarla ilgililer ve onları benzer şekilde yetiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, böcekler ve hastalıklar tarafından bombardımana tutulma olasılıkları daha düşük olduğu için büyümeleri çok daha kolaydır.

Çimlenme sürecini kolaylaştırmak için  önce armut tohumlarınızı katmanlara ayırmak daha iyidir . Bunun için tohumlarınızı nemli turba yosunu içeren plastik bir torbaya koyun. Torbayı buzdolabına koyun ve orada 60-90 gün saklayın. Bundan sonra, tohumları 2 gün boyunca bir bardak ılık suya koyun. Ardından, aşağıdaki önerileri izleyerek onları toprağa ekebilirsiniz:

 • Armut ağaçlarının iyi drene edilmiş toprağa ve en az 6 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bir bitki ne kadar çok ışık alırsa o kadar fazla suya ihtiyaç duyduğunu unutmayın.
 • Bitkiyi haftada en az bir kez sulayın, sabah veya akşam yapmak daha iyidir.

Ağacınızın meyve vermesi en az 3, en fazla 10 yıl sürebilir . Armutları henüz sertken renk değiştirmeye başladıklarında seçin, olgunlaşmayı daha sonra bitireceklerdir.

Elma

Tohumlarınızdan bir meyve ağacı yetiştirmek istiyorsanız, elde edeceğiniz elma ağacının türünün ektiğiniz tohumla aynı olmayabileceğini unutmayın. Ayrıca, bodur bir ağaç türü seçmediğiniz sürece ağacınızın tam boyuna büyüyeceğini de unutmayın. Başarı şansınızı artırmak için bazı ipuçları:

 • Ağacınızın meyve vermesini istiyorsanız 2 çeşit tohum toplayın. Nemli bir kağıt havlu üzerinde kapatılabilir bir plastik torbaya koyun. Ardından torbayı 70-80 gün buzdolabında saklayın.
 • Filizleri, son dondan sonra erken ilkbaharda ekin.
 • Tencereyi tohumlarınızla birlikte bir pencere pervazına koyun, böylece güneş ışığına yeterli erişimi olur.
 • Bir elma ağacı kısa iken 10-12 günde bir sulanmalıdır. Büyüdükçe, daha az sıklıkta sulamaya başlayabilirsiniz.

Tohumlardan dikilen ağaçların meyve vermesi 8 ila 10 yıl arasında sürebilir .

Erik

Erik gibi meyve tohumları yetiştirmek arka bahçenizde çok güzel olabilir ve aynı zamanda çok sağlıklı ve lezzetlidir. Her türlü enfeksiyondan kaçınmak için onları ilkbaharın başlarında veya yaz ortasında yetiştirmek önemlidir  . Kış yaralanmaları ve enfeksiyonlar meydana gelebileceğinden, onları sonbaharda büyütmemeniz tavsiye edilir.

Bir erik ağacı yetiştirmek , sizin tarafınızdan bazı ön hazırlıklara ihtiyaç duyacaktır. İlk olarak, kuruması için birkaç gün boyunca pencere pervazına bir erik çukuru yerleştirin ve ardından tohumu almak için bir fındıkkıran kullanın. Bundan sonra bir bardak su alın ve tohumlarınızı bir gece bekletin. Sonra kompostla dolu bir konserve kavanozu alın, tohumları içine koyun ve kapatın. Kavanozu, kökler görünene kadar 6-8 hafta buzdolabına koyun.

 • 2 kısım toprak ve bir kısım kompost içeren saksı karışımında bitki filizleri.
 • Erik ağaçlarının günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyacı vardır.
 • Çimlenme döneminde toprağı hafif nemli tutun, ancak çok ıslak değil.

Erik ağacınız 3-5 yıl içinde meyve vermeye başlamalıdır  .

Kiraz

2  çeşit kiraz, tatlı ve asit içerir. Tatlı kirazlar taze yenebilir ve çok lezzetlidir, genellikle küçük ağaçlar olarak yetiştirilir. Öte yandan, asitli kirazlar yemek pişirmek için harikadır ve en iyi şekilde biraz gölgede büyürler. Görünüşleri rengarenk olup, küçük saksılar ve kaplar da dahil olmak üzere tüm bahçe boyutlarında yerleşimcilerdir. Kiraz çekirdeklerinin

meyve verebilmesi için bir tabakalaşma döneminden geçmesi gerekir. Bunun için kuru çukurları hava geçirmez plastik bir kaba koyun ve buzdolabında 10 hafta saklayın. Filizler hazır olduğunda, aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurarak onları toprağa ekin:

 • Kirazların bol güneş ışığına ve iyi hava sirkülasyonuna ihtiyacı vardır. Mükemmel drenaja sahip verimli, kumlu toprakları tercih ederler.
 • Toprağı hafif nemli tutun ve kuru hissettiğinde sulayın.

Evde yetiştirdiğiniz meyvenin tadına bakmak için yaklaşık 7-10 yıl beklemeniz gerekecek .

Şeftali

Şeftali çekirdeklerinizi katmanlara ayırmak için nemli bir kağıt havluya sarın ve 8 hafta buzdolabında bekletin. Ondan sonra onları toprağa ekebilirsin.

 • Tabakalaşma sürecini kolaylaştırmak için tohumları çukurlardan çıkarın ve her bir tohumu ayrı bir plastik torbaya koyun. Ayrıca, birçoğu ilk yıllarında hayatta kalamayacağından, bir seferde birden fazla tohum ekmek daha iyidir.
 • Toprak derin, kumlu olmalı ve tınlıdan killi tınlıya kadar değişmelidir. Topraktaki zayıf drenajın, büyüyen şeftali ağaçlarının kök sistemini öldürebileceğini unutmayın.
 • Toprağı nemli tutun, ancak ıslak değil, aksi takdirde çürüme başlar. Ağaçlarınızın da çok fazla güneş ışığına ihtiyacı olacaktır.

Ağacınızın meyve vermesi yaklaşık 3-5 yıl sürebilir .

BAHÇENİZ İÇİN ŞAHANE FİKİRLER

BAHÇENİZ İÇİN ŞAHANE FİKİRLER Başlıklı video içeriği oldukça ilgi çekici fikirler sunmakta .

Kendi Meyvenizi Yetiştirin Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza Kendi Meyvenizi Yetiştirmek konusunda destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu