Favori Sağlık

Kahvenin Sağlıklı 7 Özelliği

Sabah içeceğimiz ile ilgili çoğu tartışmalı söylenti var. Ancak büyük ihtimalle bunun gibi anlaşmazlıkları çözüme ulaştırmak için ilmi bir yaklaşım benimsemekten daha iyi bir şey olmadığını kabul edeceksiniz. Bilim adamları, ölçülü kahve içmenin yalnızca zararsız olmadığını, bunun yanı sıra sağlığınız üstünde de müspet bir tesiri olabileceğini belirtiyor. 

Örneğin kahve severler genelde yaşıtlarından daha genç görünürler ve birtakım kardiyovasküler sistem rahatsızlıklarına daha azca maruz kalırlar.

1. Karaciğer sirozu riskini azaltır.

İtalya’daki Mario Negri Enstitüsü’nden bilim insanları , kahve tüketiminin karaciğer sirozu büyüme riskini azaltabileceğini keşfetti .

2. Kardiyovasküler sistemi olumlu etkiler.

© favtr.com

Kahve ile ilgili bir diğer yaygın yanlış algı, kişinin kardiyovasküler sistemi üstündeki etkisiyle ilgilidir. Aslında, Harvard Halk Sağlığı Okulu, Singapur Ulusal Üniversitesi ve Brigham ve Kadın Hastanesi’nden bilim insanları tarafınca yürütülen birkaç araştırma, günde 3-5 fincan kahve içen kişilerin kalp rahatsızlığından muzdarip olma olasılığının daha düşük bulunduğunu gösterdi . ya da nüzul .

3. Safra taşı gelişimini azaltır.

Kahvede bulunan kafein gibi birtakım maddeler safra taşı geliştirme riskinizi azaltabilir. Scott Gottlieb , günde 2 ila 3 fincan kahve içerseniz bu hastalığa yakalanma riskinin %4, 4 ya da 5 fincan kahve içerseniz %45 oranında azaltılabileceğini buldu.

4. Tip 2 diyabet geliştirme riskinizi azaltır.

Aarhus Üniversitesi, Aarhus Üniversite Hastanesi ve Odense Üniversite Hastanesi’nden bilim adamları, kahve içmenin tip 2 diyabet gelişimini etkilemediğini kanıtladı . Kahvenin içerisindeki bir bileşen olan Cafestol, insülin glikozun etkisine maruz kaldığında aslında pankreastaki insülin seviyesini artırır. Ve insülin duyarlılığı %42 arttı

5. Vücudunuzdaki her hücreyi gençleştirir.

Kahvede bulunan antioksidanlar, vücudunuzun hücreleri üstünde gençleştirici bir etkiye sahiptir. Seul Kadın Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümünden bilim adamları, öğütülmüş kahve özünün UVB kaynaklı foto yaşlanmayı önlemenize destek olabileceğini iddia ediyor. Yani kullanılmış kahve telvesini cildinize sürerek daha azca kırışık alabilirsiniz.

6. Yaşlılarda kas Enerjisini arttırır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, yaşlılıkta kahve içmenin iyi bir düşünce olmasının çoğu sebebi vardır. Ayrıca, Coventry Üniversitesi’nden bilim adamları, kafeinin yaşlılar içinde artan kas gücüne katkıda olduğunu buldu. Bu, kazara düşmeleri ve yaralanmaları önlemelerine destek olabilir . Sadece oldukça fazla kahve içmekten kaçınmalıdırlar, zira bu, böbreklerin ne kadar kalsiyumu attığını artırarak osteoporoz için bir risk etkeni haline gelebilir.

7. Daha uzun yaşamanıza destek olur.

Marc J. Gunter ve Neil Murphy , kahvenin değişik nedenlerle ölüm riskinizi azaltabileceğini söylüyor . Çalışma değişik ülkelerde yapılmış oldu ve derli toplu kahve içen kişilerde ölüm oranının daha düşük olması bakımından netice benzerdi.

Daha fazla detay İçin KAHVE İÇMENİN FAYDALARI  isimli videoyu İzlemenizi Öneriyoruz.

Sık sık kahve içer misin? 

Düzenli olarak içmeyi bıraktığınızda herhangi bir değişiklik fark ettiniz mi? Deneyimlerinizi yorumlarda bizimle paylaşın.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu