Favori Bilim

İklim Değişikliği- Dönülmesi Zor Olan Yol

İklim Nedir ?

İklim Değişikliği Nedir Sorusunun cevabını favtr olarak sizler için araştırdık. Makalemizin yanı sıra konuya ilişkin içerik görselleri ile İklim değişikliği konusunda detaylı bilgiler edinebileceksiniz. öncelikli olarak İklim kelimesini adlandıralım : İklim Bölgelerdeki standart hava durumları olarak adlandırılır . örnek olarak , Güney bölgelerimizde havalar daha sıcak geçer , Doğu bölgelermizde ise her hava çoğu zaman diğer bölgelere göre daha soğuk kışları ise daha sert geçer aynı zamanda çok fazla yağış alır . bölgenin olması gereken sıcaklık ve yağış miktarı değişince , normal hava şartlarında alışılmışın dışında geçiş yaşanır. Bu durum değişikliği. bölgenizin dışına çıkıp dünya genelinde sıklıkla yaşanmaya başladığı zaman küresel anlamda iklim değişikliği yaşandığının ve dönülmesi zor olan bir yola girildiğinin sinyallerini vermeye başlamıştır.

İklim değişikliğine sebep olan unsurlar.

Yaşanan volkanik patlamalar günümüzde yaşanan ve yaşanmaya devam eden kasırgalar doğa tarafından oluşan faktörler, yağış ve sıcaklık değişikliklerine neden olmaktadır .  küresel anlamda insanoğlunun iklim değişikliği üzerinde büyük etkileride bulunmakta . Kullandığımız araçlar , ısınmak için kullandığımız katı ve sıvı yakacaklardan tutun yemek pişirmek için kullandığınız enerjiye kadar .  Hemen hemen herkesin gunlük rutin faaliyetleri arasında yer alan bu gereksimler KARBON ve METAN gibi sera gazlarının emisyon üretmesine neden olur. oluşan gazlar, dünyanın yaymış olduğu ısı düzeyinin atmosfer üzerinden çıkmasına engel olarak küresel ısınmaya neden olmaktadır.

Wikipedia tarfından kaleme alınan gözlemlene bilir İklim değişikliği başlığını okumak için satır başına tıklayabilirsiniz.

Küresel ısınmanın sonuçları ne olabilirki ?

Sıcaklık kaynalı oluşan Isı dalgalanmaları sıklıkla meydana gelmeye başlar, yağışlar çok daha yoğun hale gelir buna paralel olarak denizin su seviyesi yükselir. son dönemlerde Venediğin su seviyesinin sürekli arttığı gözlemlenmiştir. Küresel ısınma ek olarak yüksek derecede ısı ve yağmur eksikliğine neden olması kaynaklı kuraklığa neden olur yeterli yağışı alamayan topraktaki Mahsüller kurumaya veya verimsiz olmaya başlar. Yağmur yağan bölgelerde ise yağış başlayınca , sağanaklar şeklinde yağdığı için yoğun yağar ve suyun toprağa sızması için gerekli zamanı temin etmez , bu da yağmurun taşmasına ve toprağın üst tabakasında bulunan en gerekli minarellerin dağılmasına neden olur Erozyon olarak adlarılan başka bir süreç ise Arazinin yapısal anlamda bozulmasına yol açar, Ekinlerin yetiştirilmesini zorlaştırır, yer küredeki bitki örtüsünün zamanla azalması ve kuru kalmasına neden olur. Dünya nüfusunun sayısını düşünürsek tarımsal anlamda yemek sıkıntısına yol açabilir. son yıllarda bölgelerindeki eski verimi alamayan çiftçiler bu yüzden bölge değişikli yapmak durumunda kalıyor Örnek vermek gerekirse Malatyada önceki yıllarda verimli olan Kayısı üretimi İklim değişikliği kaynaklı gün geçtikte azalıyor ağaçlarını kesenlerden tutun farklı meyve üretimine başvuran büyük bir kitle var .

Geri dönülemeyecek o noktaya az kaldı!

Barış Özcan isimli youtuber tarafından oluşturulan Geri dönülemeyecek o noktaya az kaldı! başlıklı video içeriğinde Küresel ısınmanın nedenli etkileri olduğunu daha detaylı olarak izleyebilirsiniz.

Çocuklara İklim değişikliğ Nasıl anlatılır ?

İklim Değişikliği Filmi Millî Eğitim Bakanlığı ile TEMA Vakfı tarafından hazırlanmış geleceğimiz olan çocuklara İklim değişikliği konusunu oldukça güzel anlatan bir içerik , Lütfen Çocuklarınıza izletin.

İklim Değişikliği Hakkında hazırlanan yazımızı beğendiniz mi?

İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza İklim Değişikliği konusunda destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu