Favori Eğitim

HTML ve CSS ne için kullanılır?

Web için kodlamanın temelleri

Web kodlamanın bu iki temel yapı taşına, bunların nasıl kullanıldığına ve bunları öğrenmenin faydalarına bir göz atacağız.

Web sayfaları oluşturmaya gelince, kodlama dili ilk bakışta inanılmaz derecede karmaşık görünebilir. Tüm bu yeni bilgileri gemide almak oldukça göz korkutucu görünebilir, ancak ilgili farklı öğelerin her birini parçalayarak, yapbozun tüm bu temel parçalarını anlamlandırabileceğinizi göreceksiniz.

Bir web sitesi kurmayı düşünüyorsanız, neredeyse kesinlikle HTML ve CSS kısaltmalarıyla karşılaşmışsınızdır. Bu iki temel araç, herhangi bir web sayfasının temellerinden bazılarını oluşturur. Bununla birlikte, genellikle birbirleriyle birlikte kullanılsalar da, web kodlama söz konusu olduğunda her ikisi de çok farklı amaçlara hizmet eder.

Temel farklar, bunların uygulanmasında, kullanım kolaylığında, çeşitli özelliklerinde ve nasıl yapılandırıldıklarında yatmaktadır, ancak günün sonunda hem HTML hem de CSS , World Wide Web’in nasıl çalıştığını ortaya çıkaran anahtarlardır . Hem HTML hem de CSS’nin ayrıntılarına, ne için kullanıldıklarına ve HTML ve CSS’nin nasıl öğrenileceğine bakalım.  

HTML nedir? 

‘HTML’ kısaltmasının tam olarak ne anlama geldiğini inceleyerek başlayalım. HTML, Köprü Metni İşaretleme Dili anlamına gelir. Köprü Metni etkili bir şekilde metin içindeki bir metindir ve biçimlendirme dili, esas olarak web sayfalarını tanımlamak ve kullandığınız metni daha etkileşimli hale getirmek için tasarlanmış bilgisayarlar tarafından anlaşılan bir dildir.

İlk olarak 1989’da web’in yayıncılık dili olarak icat edildi ve çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, bir web sayfası oluşturmanın ilk yapı taşıdır. HTML dünyasıyla ilk karşılaştığınızda, muhtemelen biraz şaşırtıcı olan bir dizi terim ve kelime öbeğiyle karşılaşacaksınız. Üç ana öğe, öğeler, etiketler ve niteliklerdir .   

HTML5, HTML’nin en son “versiyonu”dur ve bu alandaki bilgi , iş piyasasında büyüyen bir trenddir . Genel olarak, standart HTML ile aynı işlevselliğe sahiptir, ancak çok daha dinamiktir ve harika bir şey oluşturmak için çok daha az kod kullanır. 

HTML ne için kullanılır? 

Temelde HTML, bir web sayfasının birincil içeriğini oluşturmak ve ona yapı kazandırmak için kullanılır. Sözcükler yazarak başlarsınız, ardından bu sözcüklere etiketler veya öğeler uygularsınız. Web tarayıcısı daha sonra bunu okur ve ardından bir sayfanın başlığını, herhangi bir paragrafı ve sayfanın nerede başlayıp nerede bittiğini anlayarak web sayfanızı içerikle doldurur. 

HTML, her bir tarayıcı tarafından desteklenir ve var olan hemen hemen her web sayfasında kuruludur. Herhangi bir lisansa ihtiyacınız yok, bunun için para ödemenize gerek yok ve öğrenmesi ve kodlaması oldukça kolay olabilir. Bir web sayfasını insan vücuduyla karşılaştırabilirsek, HTML vücudun kemikleridir.   

CSS nedir? 

CSS, Cascade Styling Sheets’in kısaltmasıdır. Kısacası, bir biçimlendirme dilinin sunumunu tanımlamak için kullanabileceğiniz bir dil türü olan bir sayfa stili dilidir – bu durumda, HTML’nin hareketlerini tanımlamak için. HTML ile döşenen yapı taşlarının nasıl dekore edildiğini ve kullanıcıya nasıl sunulduğunu etkili bir şekilde belirler.

CSS, HTML’yi anlamlandırmak ve web sayfasının harika görünmesini ve hissettirmesini sağlamak için ilk olarak 1996’da oluşturuldu. Herhangi bir dilde olduğu gibi, CSS yazmalısınız ve CSS’yi nasıl yazdığımızı bilmek , herhangi bir web sayfası geliştiricisinin sahip olması gereken bir beceridir. Bakımı kolay olan CSS, web sayfası oluşturmaya yönelik iki parçalı araç setinin ikinci parçasıdır.   

Web erişilebilirliği günümüzde birçok işveren ve şirket için gerçekten önemlidir ve en erişilebilir ve iyi tasarlanmış web sayfasını oluşturma konusunda kıyasıya bir rekabet vardır. CSS içeren bazı yazılım geliştirme temellerini öğrenmek, erişilebilir web sayfalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

CSS ne için kullanılır? 

HTML vücudun kemikleriyse, CSS de onu kaplayan deridir. Arka plan rengi, stil, düzen, kenarlıklar, gölgeleme – bir web sayfasının kaygan ve akıllı görünmesini sağlayan tüm temel tasarım parçaları ve göğüsleri için kullanılır. CSS, HTML öğelerinin tasarımını ve görüntüsünü değiştirerek sunum ve içerik arasında ayrım yapmanızı sağlar.

Sunum ve kullanım kolaylığı, CSS’nin içeriğin bir web sayfasında nasıl göründüğünü ve bu içeriği tamamlamak için üzerinde başka neler olduğunu çevirerek web tasarımına satın aldığı temel şeylerden birkaçıdır. Sıklıkla HTML ile birlikte kullanılsa da aslında ondan bağımsızdır ve herhangi bir XML tabanlı biçimlendirme diliyle kullanılabilir. 

HTML ve CSS arasındaki farklar 

Birçok kişi HTML ve CSS’nin aynı olduğuna inanır, ancak aslında ikisi de oldukça farklı dillerdir. Kodlama ve Web tasarımında sıklıkla birlikte kullanılsalar da, her ikisi de ayrı ayrı kullanılabilir ve her ikisinin de sayısız farklı uygulaması vardır. HTML ve CSS arasındaki bazı temel farklara bir göz atalım.

 • HTML, bir web sayfasının içeriğini ve yapısını tanımlarken CSS, HTML öğelerinin görünümünü ve tasarımını çevirir
 • Sonuç olarak, bir HTML, CSS kodunu dosyalarına dahil edebilir, ancak CSS, sayfalarında HTML içeremez.
 • HTML bir dizi ‘tür’ veya ‘yöntemdir’, oysa gereksinime bağlı olarak CSS dahili veya harici olabilir
 • HTML sunum veya görselleştirme için kullanılmazken, CSS
 • Dili yazmaya gelince, HTML oldukça açık ve anlaşılması kolay bir sözdizimine sahipken, CSS biraz daha karmaşık ve kafa karıştırıcı olabilir.
 • HTML, içeriğin her iki tarafında da ‘etiketler’ kullanırken CSS, ardından bir bildirim bloğu gelen ‘seçiciler’ kullanır
 • HTML tarafından kullanılan kod, CSS tarafından kullanılandan çok daha büyüktür ve CSS’ye daha az web sayfası yükleme süresi verir.
 • HTML’nin birincil işlevi web sayfaları oluşturmaktır, oysa CSS bu web sayfalarının düzenini ve stilini kontrol etmek için kullanılır.

HTML ve CSS diğer kodlama dilleriyle aynı mıdır? 

Web geliştirme dünyasında, Java , Ruby, Python , SQL ve Perl gibi programlama için kullanılan bir sürü farklı dille karşılaşacaksınız . Bu beş programlama dili aslında arka uç geliştirme programlama dilleri olarak bilinen parantez içindedir. Javascript , HTML ve CSS, ön uç geliştirmenin parantez içindedir.

Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı programlama dili olduğundan, bir programlama dili seçmeye geldiğinizde bunu zor bulacaksınız . Ancak, farklı programlama dillerinin ne için kullanıldığına dair ilk anlayış, hangisini öğrenmeyi seçeceğinize karar vermede faydalı olacaktır.  

Muhtemelen HTML ve CSS’nin diğer kodlama dilleriyle karıştırıldığı gerçeğini reddeden ve bunların aslında uygun kodlama dilleri olmadığını söyleyen birçok insan göreceksiniz. Ve özellikle pratik olasılıkları açısından diğer kodlama dilleri kadar esnek olmasalar da, ikisi de gerçekten ilginç şeyler yapabilen son derece uzmanlaşmış dillerdir. 

HTML ve CSS’nin programlama dilleri olarak kabul edilmemesinin ana nedeni, bunların yalnızca oluşturduğunuz web sayfasının yapısını ve stilini belirlemesidir. Diğer ön uç diller gibi herhangi bir talimat içermezler. 

HTML nasıl öğrenilir? 

Web geliştirmeyi içeren her şeyde olduğu gibi , dışarıdan biraz ürkütücü görünebilir – özellikle de tamamen yeniyseniz. Ama dişlerinizi ona batırdığınızda, her şey yerine oturmaya ve anlam ifade etmeye başlar. HTML öğrenmek için herhangi bir özel ekipmana bile ihtiyacınız yok; sadece eski bir düz metin düzenleme uygulaması ve bir internet tarayıcısı.

Herkes en iyi içeriği oluşturmak için yarışırken, HTML öğrenmek sizi işverenlerin gözünde öne çıkarabilir. Dijital pazarlama, HTML becerilerini aradıkları sektörlerden biridir – kodlama, UX ve dijital içerik kursumuzla dijital pazarlama becerilerinizi nasıl güçlendireceğinizi öğrenin. 

HTML, CSS ve JavaScript’e odaklanarak web için kod yazmayı öğrenmek istiyorsanız, size bu üç dilde kodlamanın temellerini verecek kursumuza kaydolun. Ayrıca , yazılım mimarisi ve yazılım geliştirmeye yönelik farklı programlama dilleri hakkında bilgi edineceğiniz,    yazılım geliştirmenin temellerine bakan bir kurs da sunuyoruz .

CSS nasıl öğrenilir? 

CSS’nin normal bir dilden farkı, yalnızca programlama için özel olarak tasarlanmış olması değil, aynı zamanda CSS ile ilgili her özelliği ve değeri ezbere bilmenize gerek olmamasıdır. Yine de her şeyde olduğu gibi, öğrenmenizi çok daha kolaylaştıracağından üzerinde durmanız gereken bazı temel noktalar var. 

Tıpkı HTML’de olduğu gibi, CSS de dışarıdan kafa karıştırıcı ve karmaşık görünebilir. Ancak bir kez başladıktan sonra, temel bilgileri kavramanın gerçekten kolay olduğunu ve erişilebilir arayüzler oluşturmak istiyorsanız CSS uygulamalarının çok büyük olduğunu göreceksiniz . Benzer şekilde, CSS, UX tasarımı dünyasında ve kullanıcı arayüzleri oluşturmada önemli bir yapı taşıdır .

İş dünyası, CSS gibi bir kodlama dili öğrenmeye daha fazla önem verdiğinden, kodlamayı öğrenmek ve CSS ve HTML’nin size sunacağı neredeyse sınırsız seçeneklerden yararlanmak için bundan daha iyi bir zaman olamaz . Geliştirici rollerindeki uygulamalardan analitiklere kadar eğlenceli, yaratıcı ve esnek bir rolün kapılarını aralayın.

Web için kodlamayı öğrenme

Kodlama, tasarım işlerinden siber güvenliğe kadar her şeye uygulanabilse de , kökleri web sayfaları oluşturma ve web geliştirmeye dayanmaktadır ve HTML ve CSS öğrenmenin en büyük ve en geniş uygulaması web için kodlamayı öğrenmektir . HTML ve CSS, herhangi bir web sayfasının yapı taşlarıdır; HTML temeldir ve CSS dekorasyondur.

Bu iki programlama dilinin size sunduğu seçenekleri anlamak ve kullanmak, yalnızca kendi web sayfalarınızı oluşturmak için size iyi bir yer sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda diğer programlama dillerini öğrenmek için birçok kapı ve fırsat açacaktır. Ek kodlama kursları arıyorsanız, başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar her konuda yanınızdayız .

HTML ve CSS tarafından sunulan temel bilgiler üzerine inşa etmek ve becerilerinizi diğer dillere uygulamak sizi kalabalıktan ayıracaktır. HTML ve CSS’de uzmanlaşarak, web geliştirme ve erişilebilirlik becerilerinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak diğer birçok programlama ve kodlama dilini öğrenmeye devam edebilirsiniz. 

Başka hangi diller yararlıdır?  

İnsanlar kodlama ve programlama için tasarlanmış diller yaratmaya başladığından beri, 9.000’den az icat edildiği düşünülüyor. Yine de, tüm dillerde olduğu gibi, birçoğu rafa kaldırıldı ya da onları kullanmaya devam eden çok küçük bir avuç insan var. 

Bu sayı göz korkutucu görünse de, bu programlama dillerinin hepsini bilmenize gerek olmadığını belirtmek gerekir. Wikipedia’ya göre, bugün hala kullanımda olan yaklaşık 700 tane var ve bu hala oldukça büyük bir sayı. Ama yine de, hepsini bilmek gerekli değil. Ayrıca her gün ortaya çıkan yeni diller de var.

PYPL (Programlama Dilinin Popülerliği Endeksi) web sitesine göre , en popüler beş programlama dili aşağıdaki gibidir:

 • Piton
 • java
 • JavaScript
 • C#
 • C/C++

Dışarıda birçok başka kodlama dili var, ancak HTML ve CSS becerilerinizi bir adım öteye taşımak istiyorsanız, bu kodlama dillerinden birini öğrenmek size kullanışlı bir araç sağlayacaktır.

Kodlama gerektiren herhangi bir rol, kesinlikle HTML ve CSS ile en azından biraz deneyime sahip bir aday isteyecektir ve HTML ve CSS öğrenmenin ilk adımı aslında bunların ne olduğunu ve ne için kullanıldığını bilmektir. Gördüğümüz gibi, bu iki kodlama dili herhangi bir web sayfasının yapı taşlarıdır ve web geliştirmenin merkezinde yer alır.

Size HTML ve CSS’den en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlatan , özellikle bir web veya yazılım geliştirme alanında, HTML ve CSS’nin farklı kullanımlarından yararlanan bir dizi kursumuz var . Kodlama dili yolunuzu bugün oluşturun ve gelecekteki kariyerinizi bulun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu