Favori Sağlık

Horlamayı Durdurun

Horlama Neden Kaynaklanır ?

Uyku sırasında yutak bölgesinde yumuşak damak, ufak dil ve bademciklerde gevşemeye neden olur. Bu gevşemeyle beraber bu bölgedeki doku, solunuma bağlı olarak titrer . o titreşimin etkisiyle yumuşak dokuda oluşan sese, hotlama denir. Horlama yaygındır ve yetişkinlerin % 50 kadarı bu sorundan etkileniyor. Erkek bireylerde Baynlara göre iki kat daha fazla görüldüğü ve ilerliyen yaşla beraber arttığı da malum bu sorun , hem horlayanın hem de yanında bulunanların uyku akışını bozabiliyor. “Horlamayı Durdurun“başlıklı yazımızda favtr.com olarak sizlere bazı önerilerimiz olacak .

Horlama Şekliniz

Hotlamanın neyden kaynaklandığını anlamak, hem kendiniz hem de etrafındakiler için paylaştığınız kişilerin sessiz ve daha kesintisiz bir uykuya ulaşması için doğru çözümü bulmaya destek olacaktır.

Ağızdan Horlama -Dil kaynaklı Horlama -Genizden Horlama

Ağızdan Horlama :Burnunuzdan değil, ağzınızdan soluk almanız kaynaklı olur . test için: Ağzınız kapalıyken horlama sesi yapabilirsiniz bu durumu anlamaya çalışın. ağzınız açıkken yapabiliyorsanız, bu horlama tipinden kaynaklı sorun yaşıyor olabilirsiniz
Dil Horlaması : Dilinizin boğazın arka tafaına düşmesi sonucu hava yolunun tıkamasıyla oluşuyor. denemek isterseniz : Dilinizi sonuna kadar kadar dışarı çıkarıp dişlerinizin arasına almalısınız . Bu durumda horlama sesinde düşüş olursa dil horlaması problemi yaşuyor olabilirsiniz.

Burun horlaması : Burun delikleri tıkalıdır hava yolunun kapanması durumunda gerçekleşir . Parmağınızla burnunuzun sağ tarafını kapatarak bastırın ağzınız kapalı durumda nefes almayı deneyin. tıkanıklık sebepli kaynaklı nefes alamıyorsanız Burun horlaması kaynaklıdır.
Geniz horlaması : Bu testler işe yamaz ise horlama sorununuz yumuşak dokunun titreşiminden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz..

Favori Türkiye olarak Favtr tarafından hazırlanan Horlamayı durdurun Önerilerimizi okuyup paylaşabilirsiniz.

ek olarak https://tr.wikipedia.org/wiki/Horlama Başlığı üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

  • Fazla kilolardan kurtulun ve Egzersiz yapın
  • Uyku Pozisyonunuzu değiştirin ek yastık kullanabilirsiniz.
  • Alkol Alımınızı sınırlamanızın yararı olacaktır .
  • Sigarayı Bırakın / Beceremiyorsanız Azaltın .
  • Uyku ilaçları ve sakinleştiricilerden uzak durun.
  • Çene Kapatma Bandajı Kullanın .
  • Burun deliklerini genişletici Bandajlar kullanın.
  • Cerrahi Müdahale – Dr. Başvurarak cerrahi müdahaleleri değerlendirin
  • Sesi engellemeye çalışın : Odanızda horlayan biri var ise uykunuz bölününecektir . Kulak tıkaçları kullanarak bununla başa çıkabilirsiniz .Tıkaç kullanmayı sevmiyorsanız horlama sesini azaltmak için beyaz gürültü dinleyebilirsiniz.

Bu 12 Basit Hileyle Horlamayı Durdurun

Bu 12 Basit Hileyle Horlamayı Durdurun isimli video içeriğini izliyerekbu konuda daha farklı neler yapabileceğinizi anlamanız konusunda yardımcı olacaktır.

Bu yöntemleri Deneyerek Horlama sorununundan kurtuldunuzmu ?

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu