Favori Eğitim

Etik hack nedir? Yeni başlayanlar için bir rehber

Etik bilgisayar korsanlığına giriş yazımızda, uygulamanın neler içerdiğine, neden önemli olduğuna ve temel becerileri öğrenmeye nasıl başlayabileceğinize bakıyoruz.

Veriler hayatımızda önemli bir rol oynar. Her birimiz her gün büyük miktarlarda bilgi tüketiyor ve üretiyoruz ve bu bilgiler sağlık, bankacılık, pazarlama ve daha pek çok farklı sektörde kullanılabilir. Ancak, bu tür hassas bilgilerin korunması gerekir ki bu noktada etik korsanlık işe yarar. Ancak etik korsanlık nedir? 

Burada, ne olduğu, neden yararlı olduğu ve etik bilgisayar korsanlığını nasıl öğrenebileceğiniz de dahil olmak üzere uygulamaya daha yakından bakıyoruz. Ayrıca, gerekli bilgisayar korsanlığı becerilerine sahip olanlar için mevcut olan bazı iş rollerini ve maaşlarını keşfedeceğiz. 

Hack nedir? 

Etik bilgisayar korsanlığına girmeden önce, uygulamanın altında yatan temel kavramlardan birine bakalım. Temel anlamda bilgisayar korsanlığı, bir bilgisayarda, sistemde veya ağda tutulan verilere yetkisiz erişim elde etme işlemidir. 

Bilgisayar korsanları veya bilgisayar korsanlığı yapan kişiler, sistemlere yaratıcının veya sahibinin niyetinde olmadığı bir şekilde erişecektir. Bilgisayar korsanlığı ve bilgisayar korsanlarının tipik çağrışımı olumsuz olsa da, göreceğimiz gibi aslında faydalı bir süreç olabilir. 

Etik hack nedir?

Etik korsanlık, profesyonel bir bilgisayar korsanının yasal olarak ve kasıtlı olarak bir kuruluşun bilgisayarlarına ve cihazlarına girmeye çalıştığı süreçtir. Bunu yaparken, etik hackerlar, sistemlerindeki ve ağlarındaki güvenlik açıklarını vurgulayarak kuruluşun savunmasını test edebilir. 

Tabii ki, dikkate alınması gereken birçok farklı unsuru içeren, ayrıntılı ve genellikle karmaşık bir süreçtir. Bazen beyaz şapkalı bilgisayar korsanı olarak da bilinen etik bir bilgisayar korsanı, zayıflıkları çeşitli şekillerde arayacaktır. Ayrıca genel siber güvenlikle bağlantılı çeşitli başka görevleri de yerine getirecekler. Bu şunları içerebilir: 

Penetrasyon testi nedir? 

Sıklıkla “etik hacker” ve “penetration tester” veya “pen tester” terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını görürsünüz. Bununla birlikte, nereden baktığınıza bağlı olarak, dikkat edilmesi gereken bazı farklılıklar vardır. 

Konuyla ilgili açık adımda incelediğimiz gibi, sızma testi , bir altyapının ne tür saldırılara karşı savunmasız olduğunu belirlemeye yardımcı olan bir test türüdür. Zayıf yönlerini bulmak ve onları savunmanın yollarını bulmak için kasıtlı olarak sisteme saldırmayı içerir.

Sızma testi ve etik korsanlık 

Peki, bu iki terim arasındaki fark nedir? Etik korsanlık terimi, bir dizi farklı bilgisayar korsanlığı metodolojisine dayalı genel değerlendirme, gerçekleştirme, test etme ve belgeleme sürecini tanımlamak için kullanılabilir. Sızma testi, etik bilgisayar korsanlığı kapsamındaki araçlardan veya süreçlerden yalnızca biridir. 

Etik hackleme neden önemlidir? 

Artık etik bilgisayar korsanlığının ne olduğunu biliyoruz, ancak bilgisayar korsanlığı neden bu kadar faydalı olabilir? Esasen, kasıtlı olarak bir kuruluşun bilgisayar ağlarındaki açıkları ve zayıflıkları anlayarak, etik olmayan bir bilgisayar korsanı bunlardan yararlanmadan önce bunları düzeltmek mümkündür. 

Etik korsanlar, kuruluşun genel BT güvenliğini iyileştirerek kuruluşların tehditleri belirlemesine ve ortadan kaldırmasına yardımcı olmak için çalışır. Bu nedenle, hassas verilerin her türlü işletme, ağ ve sunucuda depolandığı bir zamanda, onu korumak çok önemlidir. Beyaz şapkalı (etik) bilgisayar korsanları, siyah şapkalı (etik olmayan/kötü niyetli) bilgisayar korsanları tarafından istismar edilebilecek açıkları belirlemeye yardımcı olur. 

Elbette, siber suç söz konusu olduğunda söz konusu olan sadece veriler değildir. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi ve güvenlik yazılımı şirketi McAfee tarafından hazırlanan bir 2020 raporu , siber suç kayıplarının 2018’deki 522 milyar dolardan yaklaşık 945 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Bu artan maliyetleri daha iyi raporlamaya ve daha etkili bilgisayar korsanlığı tekniklerine bağlıyorlar. 

Siber suç, veri ve para kaybının yanı sıra kamu güvenliğine zarar verebilir, ekonomilere zarar verebilir ve ulusal güvenliği baltalayabilir. Açıkçası, kuruluşları ve verilerini korumak çok önemlidir ve etik korsanlık bu korumada çok önemli bir rol oynayabilir. 

Etik bilgisayar korsanlığının temelleri

Etik bilgisayar korsanlığına daha ayrıntılı bir giriş yapalım. Nasıl hackleneceğinin teknik detaylarına derinlemesine girmesek de, alanla ilgili bazı rollere, sorumluluklara ve maaşlara bakacağız. Ayrıca, etik bilgisayar korsanlığının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla teknik bilgi sağlayabilecek kurslara ve kaynaklara bağlantılar da ekleyeceğiz. 

Etik bilgisayar korsanlığı türleri 

BT sistemlerinin ne kadar karmaşık olabileceği göz önüne alındığında, bunlardan yararlanmanın birçok farklı yolu olması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, bir profesyonelin kullanabileceği çeşitli etik korsanlık yöntemleri ve temel alanlar vardır. Aşağıda, en yaygın etik korsanlık türlerinden bazılarının altını çizdik: 

  • Web uygulaması korsanlığı . Web uygulamaları bir ağ üzerinden (internet veya intranet gibi) paylaşılır ve bazen tarayıcı tabanlıdır. Kullanışlı olmalarına rağmen komut dosyası saldırılarına karşı savunmasız olabilirler ve etik korsanlar bu tür zayıflıkları test eder. 
  • Web sunucusu hackleme . Web sunucuları, web sayfalarını barındıran ve arka uç veritabanlarına bağlanan işletim sistemlerini ve uygulamaları çalıştırır. Bu sürecin her noktasında, etik korsanların test etmesi, tanımlaması ve düzeltmeler önermesi gereken potansiyel zayıf noktalar vardır. 
  • Kablosuz ağ korsanlığı . Merkezi bir erişim noktasına kablosuz olarak bağlanan bir grup bilgisayar olan kablosuz ağlara hepimiz aşinayız. Bununla birlikte, bu kolaylık, beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarının araması gereken çeşitli potansiyel güvenlik açıklarını beraberinde getirir.  
  • Sistem hackleme . Güvenli bir ağa erişmek bir şeydir, ancak sistem korsanlığı bir ağdaki bireysel bilgisayarlara erişim sağlamaya odaklanır. Etik bilgisayar korsanları, uygun karşı önlemleri önerirken tam olarak bunu deneyecek ve yapacaktır.
  • Sosyal mühendislik . Diğer yöntemler bilgisayarlar, sistemler ve ağlar aracılığıyla bilgiye ulaşmaya odaklanırken, toplum mühendisliği bireyleri hedefler. Çoğu zaman bu, insanları hassas verileri teslim etmeleri veya kötü niyetten şüphelenmeden erişim sağlamaları için manipüle etmek anlamına gelir.

Etik bilgisayar korsanlığı işi türleri 

Kapsamı uzmanlık alanınıza ve çalıştığınız kuruluşa/sektöre bağlı olarak değişebilen, etik bilgisayar korsanlığıyla ilişkili birkaç rol vardır. En popüler etik bilgisayar korsanlığı işlerinden bazıları şunlardır: 

  • Penetrasyon test cihazı . Daha önce bahsedildiği gibi, pen test uzmanları, zayıflıkları belirlemek için bilgisayarlarda ve ağlarda yetkili testler gerçekleştirir. Sızma testi uzmanları genellikle belirli bir sistem türünde uzmanlaşacaktır. 
  • Bilgisayar suç araştırmacısı . Bu rol, daha çok veri ihlalleri gerçekleştikten sonra ne olduğuna odaklanır. Bilgisayar korsanlığından diğer yasa dışı faaliyet türlerine kadar çok çeşitli suçları soruştururlar. 
  • Veri güvenliği analisti . Bir veri veya siber güvenlik analisti, genellikle bir BT sistemindeki potansiyel zayıflıkları belirlemeye odaklanan şirket içi bir roldür. Daha sonra güvenlik duvarları ve şifreleme oluşturmak gibi ihlalleri önlemek için önlemler uygulayacaklar. 
  • ağ yöneticisi Bu rol aynı zamanda bilgisayar ağlarını korumaya ve karşılaştıkları sorunları çözmeye odaklanır. Ağları kurmanın ve yapılandırmanın yanı sıra, sistemlerde meydana gelen sorunları tanımlamaya ve çözmeye yardımcı olurlar. 

Etik hack maaş bilgileri 

Etik bilgisayar korsanlığındaki kariyerler ve yakından ilişkili olanlar genellikle oldukça iyi ödeme yapar. İhtiyaç duyulan uzmanlık seviyesi genellikle yıllık maaşlara yansıtılır. Örnek vermek gerekirse, PayScale tarafından özetlenen ortalama yıllık maaşlardan bazılarını vurguladık: 

 Birleşik KrallıkBİZKanadaAvustralya
Sertifikalı Etik Hacker44.441 £93.663 $79.013$101.029 A$
Penetrasyon test cihazı£39,099118.466 $76.942 Kanada doları90.445 A$
Siber güvenlik analisti£30,98176.603 dolar65.976 Kanada doları76.192 A$
Bilgi güvenliği analisti£32,75973.037 $70.216 Kanada doları86.954 A$

Etik hackleme nasıl öğrenilir? 

Sektörde bir kariyer şimdiye kadar çekici geldiyse, etik bilgisayar korsanlığını nasıl öğreneceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, mevcut becerilerinize, deneyiminize ve hırslarınıza bağlı olarak burada mevcut birkaç rota var. 

Çevrimiçi bir kursa katılın

İster konuyla ilgili bazı bilgilere sahip olun, ister tamamen acemi olun, çevrimiçi bir kurs, etik bilgisayar korsanlığı ile başlamak için ideal bir yer olabilir. Örneğin, Etik Hacking: An Introduction kursumuz , bilgisayar korsanlığı ve penetrasyon testinin bazı temel ilkelerini ve yöntemlerini araştırıyor. 

Tabii ki, siber güvenlik temelleri , dijital güvenlik eğitimi ve ağ savunma yönetimi gibi birçok ilgili etik bilgisayar korsanlığı becerisini öğrenebilirsiniz . Bunlar, sektörde bir kariyer için ihtiyaç duyacağınız bazı temel becerilerde ve bilgilerde uzmanlaşmanıza yardımcı olabilir. 

Sertifikalar kazanın

Etik bilgisayar korsanlığı konusunda sertifika almayı umut edenler için de seçenekler var. Ücretsiz çevrimiçi kurslarımız ve ExpertTracks ile birlikte gelen profesyonel sertifikaların yanı sıra profesyonel nitelikler de kazanabilirsiniz. 

EC-Council tarafından yönetilen Certified Ethical Hacker (CEH) yeterliliği buna iyi bir örnektir. Etik bilgisayar korsanlığının temellerini öğrendikten sonra, bu mantıklı bir sonraki adım olabilir. 

Diğer resmi nitelikler

Etik bilgisayar korsanlığı veya siber güvenlik alanında bir kariyer düşünüyorsanız, derece gibi resmi bir yeterlilik dikkate alınmaya değer olabilir. Örneğin, Siber Güvenlik alanında bir Yüksek Lisans , endüstri ile ilgili teori ve pratik teknikler sağlar. 

Benzer şekilde, Cisco ile siber güvenlik operasyonlarında bir mikro kimlik bilgisi, siber saldırılara ve suçlara yanıt vermek ve bunları önlemek için ihtiyaç duyduğunuz profesyonel becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir. 

Pratik tecrübe  

Hangi rotayı seçerseniz seçin, biraz pratik deneyim kazanmanın faydalı olacağını göreceksiniz. Etik korsanlığın birçok yönü, uygulamalı bir yaklaşım gerektirir ve bu becerileri geliştirmenize yardımcı olabilecek pek çok kaynak vardır. 

Etik hackleme ve penetrasyon testi dünyası büyüleyicidir. Siber güvenliğin bu dalını merak edenler için, etik bilgisayar korsanlığını öğrenmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Siber saldırıların maliyeti artmaya devam ettikçe, bu becerilere sahip olanlara olan talebin artmaya devam etmesi muhtemeldir. Etik bilgisayar korsanlığı işleri de iyi ödeme yapma ve kariyer istikrarı sunma eğilimindedir. 

Etik bilgisayar korsanlığına başlamak isteyenler için, başlamanıza yardımcı olabilecek birkaç ilgili kursu ve kaynağı özetledik. İster kısa bir giriş kursu ister siber güvenlik konusunda tam bir derece olsun, pek çok öğrenme fırsatı mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu