Favori Eğitim

Dijital para birimi nedir?

Dijital para birimi nedir?

Kullandığımız para dijitalleşiyor. Burada, mevcut çeşitli dijital para birimi türlerine ve onları neyin ayırt ettiğine bakıyoruz.

Bugünlerde hemen hemen her şeyin dijital bir karşılığı var ve para birimi de bir istisna değil. Sıfırlar ve birler, zenginliği geleneksel yöntemlerin rakip olamayacağı şekillerde temsil etme ve iletme yeteneğine sahiptir. 

Dijital para birimleri hızlı, hafif ve giderek daha kullanışlı hale geliyor. Ancak bu para birimi için gelecekte ne var ve daha geleneksel çeşitlerin yerini alması muhtemel mi?

dijital para biriminin tanımı nedir?

Dijital para birimi, yalnızca dijital biçimde mevcut olan bir tür paradır. Merkezi bir veritabanında veya merkezi olmayan bir defterde veya blok zincirinde saklanabilir.

Peki, dijital para birimi ve kripto para birimi aynı şey midir? Pek değil. Kripto para birimi, dijital para biriminin yalnızca bir türüdür. Çalışabilir bir kripto para birimi oluşturmak için dijital teknolojiye ihtiyacınız varken, yalnızca dijital olarak var olan bir para birimi oluşturmak için kriptografiye ihtiyacınız yoktur.

Dijital para birimi türleri

Dijital para birimleri üç kategoriye ayrılabilir. Açıkça söylemek gerekirse, aralarında biraz örtüşme var – ancak üçünü de anlayabiliyorsanız, o zaman dijital para birimlerinin nasıl çalıştığını anlama yolunda büyük bir mesafe kat etmişsiniz demektir.

Sanal para birimi

‘Sanal para birimi’ terimi, AB’nin tanımladığı 2012 yılında ortaya çıktı. Esasen, özel bir kuruluş tarafından çevrimiçi olarak belirli bir kullanım için verilen paradır. Sanal para birimleri kapalı veya açık olabilir. 

Kapalı sanal para birimleri, World of Warcraft’taki altın gibi çevrimiçi bir rol yapma oyununda harcayabileceğiniz para gibi belirli bir sistemle sınırlıdır. Açık para birimleri, belirli bir platformun dışındaki diğer para birimleriyle değiştirilebilir. Kripto para birimleri buraya dahil edilecektir.

Merkez bankası dijital para birimi

Belirli bir ülkenin merkez bankası, mevcut itibari para birimini (geleneksel devlet tarafından çıkarılan para) tamamlamak veya değiştirmek için kendi dijital para birimini oluşturmayı seçebilir. Buna Merkez Bankası Dijital Para Birimi veya CBDC denir. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri: Para ve blok zincirinde bir devrim konulu açık adımımızda bunları ayrıntılı olarak ele aldık.Merkez Bankası Dijital Para Birimleri: UCL tarafından

İngiltere Merkez Bankası bir tane kurmayı düşünüyor, ancak kulağa Bitcoin’e çok benzediği için ona “Britcoin” demememiz özellikle önemli. Bitcoin gibi bir kripto varlığının değeri doğası gereği değişken olsa da (yani değeri tahmin edilmesi zor şekillerde önemli ölçüde değişebilir), bir CBDC daha güvenilir olma avantajına sahip olacaktır. 

Sonuç olarak, sterlini kullandığınız gibi, aslında bir değer deposu olarak kullanabilirsiniz. Aslında, Birleşik Krallık’ta önerilen CBDC durumunda, para biriminin değeri gerçekte sterlin değerine bağlı olacaktır. Sonuç olarak, cebinizdeki para her zaman dijital eşdeğeriyle aynı değerde olacaktır.

CBDC nasıl çalışır?

Bunun, banka hesabınızda zaten dijital olarak sakladığınız nakitten ne kadar farklı olduğunu merak edebilirsiniz. İngiltere Merkez Bankası zaten rezerv şeklinde dijital para birimi üretiyor. Ancak bunlara yalnızca yüksek cadde bankaları ve finans kuruluşları tarafından erişilebilir. 

Cari hesabınızdaki para aslında dijital para değil, bankanın size yazdığı süslü bir senettir. Bu risk taşır. Ya paranızı çekmeye gittiğinizde banka borcu ödeyemezse?

Bir CBDC’nin getirdiği en büyük fark, bu şekilde depolanan her nakit birimine benzersiz bir tanımlayıcı kod atanacak olmasıdır. Yani bankalar artık “size bir pound borcumuz var” diyemeyecek; bunun yerine, “size bunu özellikle borçluyuz” diyecekler poundu borçluyuz” diyecekler.

CBDC, altın veya başka herhangi bir fiziksel emtia tarafından değil, ihraç eden otoritenin sözleriyle desteklendiği için bir fiat para birimi biçimidir. Fiat ve dijital para birimlerinin yükselişi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler , Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan açıklayıcı açık adımımıza bakabilirler.

Kripto para

Bir ‘kripto’ para birimi, şifrelenmiş bir defteri kullanan para birimidir. İşlemleri güvence altına almak için merkezi bir otoriteye güvenmek yerine, kripto kullanıcıları matematiksel algoritmaları tercih ediyor. Bunun nasıl çalıştığını anlamanız biraz zaman alıyor, ancak bu çabaya değer, çünkü bu şeyler ticaretin geleceğini pekala temsil ediyor olabilir.

Kripto para birimleri, dijital yapılarından ziyade kriptografi (para birimini oluşturmak için kullanılan şifreleme) tarafından tanımlanır. Bu türden ilk madeni para Bitcoin’di, ancak o zamandan beri pek çoğu ortaya çıktı (çoğu çöktü). 

Kripto para birimi nedir ? açık adım, bitcoin ve diğer ilgili para birimlerine genel bir bakış sağlar. Konuyu ve çeşitli altcoinlerin gerçekte ne hakkında olduğunu daha geniş bir şekilde anlamak istiyorsanız, o zaman Beyond Bitcoin Öğretmemiz Öğretmemiz başlamak için harika bir yerdir. 

Kursta ayrıca dikkatinizi çekmek isteyebileceğiniz iki açık adım vardır: Kripto Para Birimleri Nasıl Alınır ve Satılır ve Kripto Para Biriminin Manzarası .

Alternatiflerin çoğu, orijinal kripto para biriminin en azından bazı özelliklerini paylaştığından, Bitcoin, kripto hakkında bilgi edinmeye başlamak için iyi bir yerdir. Aşağıdaki videomuzda Michigan Üniversitesi’nden bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu, Bitcoin Nedir ve Blok Zinciri Nasıl Uygulanır? 

Peki ya NFT’ler?

Bitcoin gibi para birimleri, takas edilebilir jetonlardır. Bu, her bir bitcoinin diğer herhangi bir bitcoin ile aynı olduğu anlamına gelir. Sanat eserleri gibi belirli varlıkların sahipliğini kanıtlamak için kullanılabilecek, Non-fungible Token’lar veya NFT’ler ile karıştırılmamalıdırlar. NFT’ler ve nasıl çalıştıkları hakkında yazdık , daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız gidip kontrol edin.

Blockchain nedir?

Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin çalışmasına izin veren ünlü teknolojidir. Ancak bu, teknolojinin kullanımlarından sadece bir tanesidir. 

Bir blok zinciri, dağıtılmış bir defter veya veritabanı biçimidir. Defterde bir değişiklik yapıldığında, örneğin bir taraftan diğerine para gönderdiğinizde, değişikliğin birden çok tarafça doğrulanması gerekir, bu da kurcalamayı önler. Her şey doğrulandığında, değişiklikler bir zincirin sonuna eklenen bloklara kaydedilir.

Defter birçok kullanıcıya dağıtılır ve herkesin aynı sürüme sahip olduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol edilir. Bu, deftere kaydettiğimiz işlemlerin geri alınamayacağı anlamına gelir.

Blockchain, kripto para birimi ve bitcoin’i anlama konulu blogumuz, bu konuyu daha derinlemesine incelemek için harika bir yerdir. Blockchain ayrıca şu alanlarda kapsamlı bir şekilde kapsanmaktadır:

  • RMIT Üniversitesi’nin kursu, Merkezi Olmayan Finans: Blok Zinciri, Ethereum ve Bankacılığın Geleceği .
  • Dublin City Üniversitesi İşletme Okulu’ndan alınan Fintech Innovations mikro yeterlilik belgesi .
  • Michigan Üniversitesi’nden Fintech Finansal İnovasyon kursu.

Kripto para biriminin kullanımları

Öyleyse, kripto para birimi dünyasında tam olarak neden bu kadar çok heyecan ve şaşkınlık var?

çok para kazanmak

Kripto para birimini diğer para birimi türlerine tercih etmemizin birçok pratik nedeni vardır. Yine de, ana çekim faktörünü göz ardı etmemeliyiz: para. 

Kriptonun değeri, son yıllarda ilgi çeken bazı dramatik zirveler ve dipler gördü. Gazeteciler, YouTuber’lar ve blog yazarları, Bitcoin’in fiyatının 60.000 £’u geçtiğine dair bir başlığın tıklama oluşturacağından emin olabilir. Tabii ki, bu altına hücum kültürü, kripto para birimlerinin son derece kullanışlı olmadığı anlamına gelmiyor.

sansür direnci

Kripto paralarınızın mülkiyeti matematik yoluyla güvence altına alındığından, bir devletin onlara el koymasının hiçbir yolu yoktur. Yüksek yerlerde düşman ediniyorsanız, kripto paranızın ele geçirilmeyeceğinden emin olabilirsiniz. 

anonimlik

Belirli kripto para birimi türleri, gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Bankanız kime ödeme yaptığınızı ve kimden ödeme aldığınızı göremez. Yine, bunun vatandaşları güçlendirmek olduğu söyleniyor.

Düşük maliyetli transferler

Sınır ötesi para göndermek doğası gereği pahalıdır. Uzun bir bürokratik süreçten geçmek zorundasınız. Doğru kripto para birimi bunu ortadan kaldıracaktır. 

Dijital para biriminin avantajları

Öyleyse neden dijital para birimini geleneksel, fiziksel türe tercih edebiliriz? Üzerinde durmaya değer birkaç fayda var ve bunların çoğu önemli. Onların üzerinden geçelim.

yok edilemez

Pekala duymuş olabileceğiniz gibi, paranızı tahrif etmek veya yok etmek yasa dışıdır. Ancak dijital para birimi söz konusu olduğunda bu bir sorun olmaz. Para basan tüm o pahalı makinelerden kurtulabiliriz ve biraz itinalı görünen notları toplamamıza gerek kalmaz – bunun yerine sadece bir bilgisayar programıyla oynayıp aynı sonuçlara ulaşabiliriz. .

Daha fazla güvenlik sunar

Nakit oldukça kolay çalınabilir. Aynısı dijital para birimi için geçerli olsa da, hırsızlığın doğası biraz farklıdır. Kasada fazla parası olmayan bir kasiyerin başına fiziksel şiddet tehdidi gelmez. 

Daha az aracı

Bir şey için ödeme yaptığınızda, işlem aslında hepsi bir tür ekonomik kira talep etmeye çalışacak bir dizi üçüncü taraf tarafından kolaylaştırılır. Bir dükkan sahibine doğrudan ödeme yapabildiğinizde, her şeyin maliyeti aşağı çekilir. Bu ilke, gizli ücretlerin ve işlem maliyetlerinin yaygın olduğu finans sektöründe yankılanıyor.

Daha hızlı

İşlemler doğrudan kişiler arasında yapılabildiği için çok daha hızlı yapılabilmektedir. Aslında, anlık bile olabilirler. Artık restoran faturanızı ödemeye geldiğinizde kart makinesinin bir makbuz vermesini beklemenize gerek yok.

Dijital para biriminin dezavantajları

Bu anahtarın birkaç bariz dezavantajı var. Bazıları pratik, diğerleri biraz daha felsefi ve distopik.

Gizlilik eksikliği

CBDC’ler, harcadığınız her sterlinin uzaktan izlenmesine izin verme potansiyeline sahiptir. Bu, kitlesel gözetlemeyi en hafif deyimiyle birkaç adım yukarı çekecektir. Bu değişikliği en yüksek sesle savunanlar arasında Çin’deki Komünist Parti politika yapıcıları var.

nakitsizlik

Nakit parayı tamamen ortadan kaldırmak için acil bir plan olmasa da, bu yöndeki bir değişiklik pekâlâ birkaç rahatsız edici kapıyı açabilir. Bir devlet kurumunu veya bir sigortacıyı paranızı neye ve nereye harcayabileceğinizi kontrol etmekten alıkoyan nedir? Cevap yakında olabilir: çok değil.

Artan bilgisayar korsanlığı

Merkezileştirilmiş dijital para birimleri, vicdansız bilgisayar korsanları için bir hedef oluşturur. Bir saldırgan HSBC’ye veya Natwest’e girmeyi başarır ve faaliyetlerini durdurursa, bu kötüdür – ancak bir saldırganın merkez bankasına girip tüm sistemi durdurması kadar kötü değildir. 

Teknolojinin erişilebilirliği

Bir dijital para birimi, yalnızca geniş çapta erişilebilirse geçerli olacaktır. Yiyeceklerin ödemesini yapmak için kelimenin tam anlamıyla bir akıllı telefona ihtiyacınız olacak. Peki ya bu yiyecekleri hücresel verinin zayıf olduğu ve 5G’nin olmadığı bir bölgede almaya çalışıyor olsaydınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu