Favori Eğitim

Dijital dönüşüm nedir?

Dijital dönüşüm teknolojileri, günümüzde insanların çalışma şeklini temelden değiştirdi. Ama bunlar nelerdir ve neden faydalıdırlar?
Içinde bulunduğumuz çağı tek bir kelimeyle tanımlamanız istense, ‘dijital’ kelimesi çok zorlayıcı bir seçim benzer biçimde görünebilir. Dijital çağda, yapmaya kıymet hemen hemen her şey bir bilgisayar yardımıyla yapılıyor.

Süper süratli açma-kapama sinyalleri biçimindeki verileri temsil eden ikili basamaklar, nerede ise tüm diğer yazışma biçimlerinin yerini almıştır. Bunun, yeni ve hızla gelişen çalışma yöntemlerine uyum sağlaması gereken işletmeler için önemli etkileri vardır.
Dijital dönüşüm nedir?
Dijital dönüşüm, bir organizasyonu dijital uygulamalara ve geleneksel, fizyolojik olanlardan uzaklaştırma pratiğidir.

Kuruluşun köklü bir iş akışı var ise, dijital dönüşüm dönemi kısa vadede yıkıcı olabilir. Eski yöntemlere hakim olan birtakım personel sıfırdan başlamaya ve yeni yöntemler öğrenmeye karşı dirençli olabilir. Birinden diğerine geçerken iki sistemi aynı anda çalıştırmanız gerekebilir. Bazen, geçişi tedvir etmek için işlemleri geçici olarak geri çevirmek icap eder.

Etkili dijital dönüşüm, bu dezavantajları hesaba katmak ve bunlarla başa çıkmak, bunları azaltmak için bir plan uygulamaya çalışmak ve dijital dönüşümün hangi bölümlerinin operasyonlarınız için değerli olduğunu belirlemek demektir.
Bir işletmeyi dijital olarak dönüştürmenin yararları nedir?
Dijital bir işletmenin haiz olduğu birkaç mühim avantajı dikkate almaya kıymet . Çoğu durumda, bu avantajlar her şekil ve büyüklükteki işletme için geçerlidir. Bazen birazcık daha spesifiktirler.

Yeni çalışma şekilleri
Dijitalleştirme, işi yapma becerimizi geliştirmenin yanı sıra, bir işin gerçekte neleri içerdiğini yine şekillendirmeye de yardımcı oldu. Bunun en iyi örneklerinden biri, araç çağırma uygulamalarının başlangıcıdır. Merkezi bir merkeze telefon edip taksi istemek yerine, bu uygulamalar en yakın arabanın nerede olduğunu belirlemek ve sizin için selamlamak için dijital teknolojilerin bir kombinasyonundan yararlanır. Bu, taksi hizmetlerini otomatikleştirir ve sürücü için rota planlamasını kolaylaştırır.

Artan üretkenlik
En belirgin olan tarafla başlayacağız. İster geleneksel bir masaüstü makine, dizüstü bilgisayar, sunucu yada cep telefonu olsun, bir bilgisayar, bir zamanlar uzun süren görevleri fazlaca kısa sürede tamamlamanıza olanak tanır. Bu araçların sayeinde, işi daha hızlı ve daha yüksek bir standartta halledebileceksiniz.

Dijital para birimi , dijital medya akışı ve “tam zamanında” tedarik zinciri lojistiği gibi diğer yenilikler sadece on yıl kadar önce olası olamazdı.

Evden çalışmak
Modern emek harcama ortamımızdaki en göz alıcı değişikliklerden biri, evden emek harcama uygulaması oldu. COVID-19 salgınından önce bu, yalnızca fazlaca nadiren ve belirli sektörlerde mümkündü. Şimdi her yerde ve muhtemelen pandemiden daha uzun süre dayanacak benzer biçimde görünüyor. Bu, web erişilebilirliği ve dijital dönüşüme yönelik mamüllerin artan erişilebilirliği ile mümkün olan bir dönüşümdür.

Dayanıklılık
Bir işletme, tüm dosyalarını fizyolojik şekilde dolaplarda tutarsa, bunların hasar görme, yok olma yada yanlış yere konma riski vardır. Aynı dosyalar bulutta dijital olarak depolanırsa, bu risklerin olasılığı büyük seviyede azalır. Modern veri depolama, kendi güvenlik zorluklarını ortaya çıkarsa bile dosya güvenliğini daha sağlam ve emin hale getirdi.

Dijital dönüşüm neden yaşanıyor?
Öyleyse neden tüm bu faydaları daha ilkin düşünmedik? Yanıt donanımda ve transistör yoğunluğuyla ölçülen malumat işlem gücünün her iki yılda bir kabaca ikiye katlandığını belirten Moore Yasasında yatıyor.

Bugün, yaklaşık otuz pounda iki terabaytlık bir parmak şoför bulabilirsiniz. 1980 senesinde, durağan disk üreticisi Seagate, beş megabaytlık bir diski bugünün para birimiyle 3000 sterlinin üzerinde bir fiyata piyasaya sürdü. Kırk sene süresince, dijital ürünlerde neredeyse milyar kat fiyat-performans artışı elde ettik.

O şekilde her şeyin bu kadar hızlı değişmesine şaşmamak gerek. Ferrari spor otomobilleri yetmişlerdeki arabalardan bir milyar kat daha süratli seyahat edebilseydi, bunun gezi endüstrisi için ciddi tesirleri olurdu. Bu ilerleme hızının gelecekte de devam edeceğinden ve hemen hemen düşünmediğimiz muhtemel yenilikleri mümkün kılacağından şüphelenmek için her türlü niçin var.

Bir işletme yada müessese için dijital dönüşüm ne idrak etme geliyor?
Dijital dönüşümün neler içerdiğine bir göz atalım. Çoğu, dönüştürülmekte olan işin yada organizasyonun doğasına bağlı olacaktır. Bunu söyledikten sonrasında, hala uygulanabilecek bazı geniş ilkeler vardır.

Dijital dönüşüm stratejileri
Medya Tasarım Okulları kursunda, Dijital Dönüşüme Giriş , birkaç farklı dijital dönüşüm adımı tanımlanır. Dijital dönüşüme giden 4 adım açık adımında bunlar hakkındaki daha ayrıntılı malumat edinebilirsiniz .

Kurs, insan ve suni zekayı birleştiren bir zeka yaklaşımı önerir. Bu, veriye dayalı içgörülerden yararlanmaya izin verir, ancak yine de bu içgörülerden tam olarak iyi mi yararlanıldığı konusunda bir insan kontrolü sağlar.

Veri bilimine bütünsel bir yaklaşım da getirebiliriz. Bu, tasarım, problem çözme ve işle ilgili karar verme benzer biçimde farklı becerilerin aynı çatı altında toplanması anlamına gelir. Bir işletme yönetiyorsanız, muhtelif departmanlar dijitalleştikçe çok daha fazla uzmanlaşmaya başlayabilir. Bu iletişim sorunlarına yol açabilir. Herkesin birbirinin rollerini ve yeteneklerini anlaması için ortak bir dil ve kültürü teşvik etmek, tüm organizasyon aynı yöne çekilecekse fazlaca önemlidir.

Dijital araçlarımızla ulaştığımız çözümler saydam olmalı. İdeal olarak, muayyen bir yargıya iyi mi vardığımızı, bir ihtimal de görsel yardımcıların sayeinde açıklayabilmeliyiz. Tamamen veri odaklı bir organizasyon, bilhassa sınırlı insan analizinin olduğu durumlarda, ara sıra korelasyonları nedenselliklerle karıştırabilir.

Son olarak, belirli, ölçülebilir sonuçlar aramak için belirli bir formülü devamlı olarak değiştirdiğimiz deneysel bir zihniyet benimsemeye çalışmalıyız. Verimlilikte ‘büyük patlama’ tarzı bir patlama meydana getirmeyi amaçlayan projeler nadiren başarılı olur. Bir veri kümesiyle tecrübe etme meydana getirmeye istekli olmak, genellikle sizi başka türlü dikkate alamayacağınız sonuçlara götürebilir.

7 dijital dönüşüm teknolojisi
İş dünyası üzerinde mühim bir etkiye haiz olduğu öne çıkan birkaç teknoloji var. Öne çıkanlardan birkaçını inceleyelim.

 1. Akıllı telefonlar
  Akıllı telefon olmadan, artık temel olarak kabul ettiğimiz birçok dijital uygulama basitçe olası olmazdı. Sorunsuz bir şekilde siparişleri takip etmemize, meslektaşlarımızla ortaklaşa iş yapmamıza, arkadaşlarımız ve ailenizle sosyalleşmemize ve eğlenceyi yakalamamıza olanak tanırlar. UCL’nin Akıllı Telefon Antropolojisi kursunda, bu cihazın geçmişi ve geleceği derinlemesine inceleniyor.
 2. Yapay zeka
  Yapay zeka, FutureLearn’de kapsamlı bir şekilde ele aldığımız bir mevzudur – gelecekte iş dünyasının çalışma şeklinin dirimsel bir dayanağı haline gelmeye ayarlanmıştır. Sürücüsüz arabalardan tahmine dayalı metinlere ve söyleşi robotlarına kadar , yapay zeka için uygulamaların oldukca sayıda olacağından eminiz ve hepimiz sadece olası olanın yüzeyini çizdik.

Yapay zeka ve onun olanaklarıyla ilgileniyorsanız, sizi konuyla tanıştırmak için tasarlanmış pek çok kurs bulacaksınız. Yapay Zeka ile Başlayın : Yapay Zeka yutturmacasını gerçeklikten ayırmak için Coventry Üniversitesi tarafınca Gerçek ve Kurgu Arasında Ayrım Yapmak. Ardından Microsoft Cloudswyft’in Yapay Zeka ve Makine Öğrenimine Giriş kısmına gidin.

 1. Nesnelerin İnterneti
  Nesnelerin İnterneti (IoT), dünya genelinde birbirine bağlı cihazlardan oluşan bir ağa verilen bir isimdir. Ampulleriniz parlak zeka hoparlörünüze yerleşik bir wifi çipi vesilesiyle bağlandığında, bu tarz şeyleri sesli komutla açıp kapatmak mümkündür. IoT’nin birçok uygulaması vardır ve işletmeler bu yaklaşımı gelişmiş izleme ve teşhis amaçlarına uygulayabilir. Buna daha aşağıda bir göz atacağız.

Nesnelerin İnterneti hakkındaki daha çok malumat edinmek isterseniz, incelemeye değer birkaç Futurelearn kursu vardır. Bunlar içinde Labdox’tan sesli asistan kursumuz ve Taipei Tıp Üniversitesi’nden ‘aktif yaşlanma’ için nesnelerin interneti kursumuz yer alıyor.

 1. Bulut bilişim
  Dijital depolama alanı ve bant genişliğinin satın alınabilirliği, verilerin işletmenin binaları yerine uzaktan bir bulut sunucusunda depolanmasını mümkün kıldı. Bu, bir işletme için genel giderleri azaltır ve esneklik sağlar.

Gerçekte, hepsi birazcık farklı bir yaklaşım gerektiren birkaç farklı bulut vardır. Cloudswyft’ten Azure Cloud Fundamentals ile ilgili kursumuza veya AWS Cloud Technical Fundamentals’a girişimize göz atın .

 1. Çevrimiçi işbirliği
  Agile benzer biçimde yeni proje yönetimi şekilleri, uzaktan çalışan ekiplerin sorunsuz bir şekilde bir araya gelmesine imkan tanır. Çevik Proje Yönetimine Giriş kursumuzun sayeinde kendinizi bu biçimde bir şeyler oluşturmaya tanıtabilirsiniz .
 2. Görsel efektler
  Deepfake’ler, görsel efektler (VFX) endüstrisinin iyi mi büyük bir değişiklik geçirdiğinin belki de en iyi örneğidir. Muhtemelen dijital dönüşümün en etkileyici olduğu yer burasıdır. Mandalorian’da dirilen genç bir Mark Hamill’i düşünün. Şimdi, sadece birkaç yıl öncesine ilişik CGI yüzleri, görece düşük bir tutara mal olan derin sahteler tarafınca daha iyi hale getiriliyor .
 3. Oyun
  Elbette interaktif medya da dijital dönüşümden faydalandı. Oyun endüstrisinin kıymeti 2020’de 173 milyar dolardı ve 2026’da 300 milyar doları geçmesi umut ediliyor . Bu artışa kısmen çevrimiçi oyun kültürü ve Twitch benzer biçimde platformlar yardımcı oluyor.

Bu, York Üniversitesi’nin Işıkları, Kamerası, Bilgisayarı – Aksiyon! Dijital Teknoloji Filmi, TV’yi ve Oyunu Nasıl Dönüştürüyor kursu.

Dijital dönüşüm öteki kuruluşlar için ne algılama geliyor?
Dijital dönüşümden yararlananlar yalnızca kâr amacı güden işletmeler değildir. Sağlık sektöründe AI, hemşirelik, radyoloji ve doğal ki idare alanlarındaki gelişmelere öncülük ediyor. Bu, Manchester Üniversitesi’nin Sağlık Hizmetleri için Yapay Zeka kursunda derinlemesine inceleniyor .

Radyolojide, suni zekanın tanıtılması özellikle ümit vericidir. Görüntüleri analiz etmek ve ciddi rahatsızlıkların potansiyel göstergelerini belirlemek , yaygın olarak uygulanmaya tam olarak hazır olmasalar bile mevcut seviyedeki suni zekaların bile yapabileceği bir şeydir . Bu, kanser gibi ciddi hastalıklara daha erken müdahale edilmesi ve daha birçok hayatın kurtarılması anlamına gelebilir.

Dijital dönüşüm örnekleri
Dijital dönüşümün sayısız örnek vakası var. Örneğin, Youtube ve Spotify benzer biçimde iyi bilinen akış hizmetleri, bant genişliği sınırlamalarının aşılmasının bir sonucu olarak mümkündür. Uber, sadece herkesin telefonundaki emin web yardımıyla mümkün.

Ancak dijital dönüşümden yararlananlar sadece Silikon Vadisi devleri değil. Onu aramaya başladığınızda, onu bir dizi şaşırtıcı yerde bulacaksınız. Daha fazla malumat için, dijital dönüşümün dört ilginç örneğini inceleyen bu makaleye göz atın .

Ağır makine
Modern ağır makineler, arızaları üreticiye geri bildiren teşhis cihazlarıyla donatılmıştır. Bu cihazlar her türlü otomotiv imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Makine öğrenimi ile birleştirildiğinde , görünüşte ilgisiz bir semptom ile mekanik bir arıza arasındaki ilişkileri saptamak için kullanılabilirler. Bu, doğru bakım yoluyla bu arızaların evvelde tahmin edilmesini ve önlenmesini sağlar.

Kara kutu teknolojisi
Bu teknoloji sigortacılarla ve filo yöneticileriyle iletişim kurarak onlara bir arabanın çarpmadan önce tam olarak iyi mi kullanıldığını konu alıyor. Bu ek olarak , indirimler ve diğer ödüller yöntemiyle güvenilir sürüşü teşvik ederek, geri bildirimlerin oyunlaştırılması yöntemiyle sürücülerin yoldaki davranışlarını değiştirmelerine destek olabilir .

Dijital para birimleri
Dijital para birimleri kılavuzumuzda incelediğimiz şeklinde, finans dünyasında dijital dönüşümü iş başlangıcında görebiliriz . Hükümetin Making Tax Digital planı , 2024’te gelir vergisini ve 2026’da kurumlar vergisini dönüştürmeyi hedefliyor. Açıkça daha ilkin bahsettiğimiz faydaların ışığında uygulanıyor: son kullanıcı için her şeyi daha etken, bereketli ve anlaşılır hale getirecek (bu durumda vergi mükellefi).

Bazı dijital dönüşüm örnek olay incelemelerine daha ayrıntılı bir biçimde bakmak isterseniz , Strathclyde Üniversitesi’nin sunmuş olduğu bu aleni adıma göz atın .

Dijital dönüşüm eğitimi
Yani, kuruluşunuzu 21. Yüzyılda amaca uygun hale getirmek istiyorsunuz . Aklınızda belirli bir hedef ve buna ulaşmak için bir planınız yoksa, parça parça bir yaklaşım benimseme riskiniz vardır. Buraya yeni bir yazılım parçası veya oraya yeni bir aygıt getireceksiniz, sadece bu yeni emek verme biçimine geçmek için tutarlı bir dijital dönüşüm stratejiniz olmayacak.

Bu yaklaşım, işletmeniz için uygun olmayan ve geri katılımı maliyetli olabilecek bir çözüm uygulamanıza yol açabilir.

Uygulayacağınız süreçler hakkında bilgi edinmek için zaman ayırmaya kıymet. Neyse ki, internete ve konuyla alakalı muazzam oranda bilgiye erişiminiz var.

Elbette iyi detayları kötü bilgilerden ayırmak zor olabilir. Ve iyi bilgiler bile her zaman doğru şekilde sunulmaz. FutureLearn’de sağladığımız gibi uzman kursları önermek kolaydır; hepsi muteber kurumlardan uzman eğitmenler tarafından sağlanmaktadır.

İster dijital dönüşüme geniş bir giriş yapmak istiyor olun, ister bilginizde doldurmak dilediğiniz muayyen bir boşluk olsun, kurslarımız size yardımcı olabilir. Deakin Üniversitesi’nin Dijital Öğrenmeyi Dönüştürme kursunun yardımıyla veya Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Sınıfta Dijital Dönüşüm kursumuzla dijital öğrenme hakkında dijital olarak öğrenebilirsiniz .

Son olarak, dijital öğrenimden en iyi şekilde yararlanmaya adanmış bir takım çevrimiçi hackathon sunan bir şirket olan DigiEduHack’in yardımıyla kurulan Edtech’te İnovasyon kursumuz var.

Son düşünceler
Dijital teknolojiler hiç bir yere gitmiyor. Tamamen toplumumuza yerleşmişlerdir – sağladıkları faydalar göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür. Bilgisayar çipleri küçüldükçe ve güçlendikçe, değişimin hızı pekala hızlanabilir.

Bu nedenle, işletmelerin ve öteki kuruluşların bu değişikliklere nasıl uyum sağlayacaklarını düşünmeleri önemlidir. Bu ancak tek seferlik bir adım değil, devam eden bir süreç. Yeni teknolojiler ve dijital iş yenilikleri üretilirken, bunlardan en iyi şekilde iyi mi yararlanılacağını belirlemek iş yaşamına düşüyor. Çoğu durumda cevaplar, birçoğu artık çevrimiçi olarak bulunabilen muteber eğitimcilerden yardım istemekte yatmaktadır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu