Favori Sağlık

D Vitamini Eksikliği Bu İşaretler Sizde Varmı ?

Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın D vitamini eksikliği olduğu tahmin ediliyor  . Sayı çok büyük ve bu eksiklik genellikle insanların hemen ilgilenmesini gerektiren birçok sağlık sorununa yol açabilir. Tabii ki, bu belirtiler sadece bu eksiklikten kaynaklanmıyor, ancak birçok nedenden biri olabilir. Durum ne olursa olsun, aşağıda bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, daima doktorunuza danışmalısınız.

1. Saç dökülmesi veya inceltme

D vitamini , saç ve tırnaklarımızın büyümesi için gerekli olan protein olan keratini işleyen cilt hücreleri için gereklidir. Yani yeterli olmadığında keratin ihtiyaç duyulan düzeyde üretilmez ve saçlarımız zarar görür. Aslında, D vitamini eksikliği genellikle hem erkeklerde hem de kadınlarda alopesi ve saç incelmesi ile bağlantılıdır. Aynı sonuçlarla sonuçlanan birçok çalışma ve araştırma var, bu da diyetimizde değişiklik yapılması gerektiği anlamına geliyor.

2. Uyku sorunu

Bu vitamin, başarılı bir uyku düzenine sahip olmada çok önemli bir rol oynar. Çalışmalar , eksikliğinin  uykusuzluğa, uykunun bölünmesine , daha az onarıcı uykuya ve daha az uyku saatine yol açabileceğini göstermiştir. Bazı insanlarda, kişinin nefesinin düzenlenmediği ve bütün gece uykularını böldüğü uyku apnesine bile yol açabilir  .

3. Daha sık görülen hastalıklar

Vücudunuzun ve bağışıklık sisteminizin hastalıklara ve virüslere karşı savunma olarak sahip olabileceği kalkanlardan biri de D vitaminidir. Dolayısıyla, vücudunuz bu vitaminden yoksun olduğunda, virüslere yakalanmanız ve sık sık hastalanmanız çok daha kolaydır D vitamini eksik olduğunda soğuk algınlığı, bronşit ve zatürree çok daha kolay olabilir. Yani bu vitamin solunum sisteminiz ve sağlığının korunması için çok önemlidir.

4. Kemik ve eklem ağrısı

Çalışmalar, D vitamini eksikliğinin ileri yaşlarda romatoid artrit geçirme şansını nasıl artırdığını göstermiştir . Bunun nedeni , kalsiyum emilimine yardımcı olarak vücudumuzdaki  kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olmasıdır . Başka bir bilimsel inceleme, kronik kas ağrısı ve diğer kemikle ilgili sorunlardan muzdarip kişilerin daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösterdi.

5. Sürekli yorgun hissetmek

Yorgunluğun stres, anksiyete, depresyon ve D vitamini eksikliği gibi birçok nedeni olabilir. Bu eksikliği olan 480 kişinin katıldığı bir çalışma , hepsinin yorgunluk yaşadığını gösterdi. Bunun nedeni, zayıf kemik ve kasların tüm vücudunuzun daha yorgun hissetmesine neden olabilmesidir. Diyetinizi düzeltmek ve takviye almaya başlamak, kaybedilen enerjiyi geri kazanmada başarılı olabilir.

6. Yara iyileşmesi daha uzun sürer

Şeker hastalığı olan kişilerin yaralarını iyileştirmekte zorlandıkları bilinmektedir , ancak bundan muzdarip değilseniz, o zaman  D vitamini  eksikliğiniz olabilir. Bu vitaminin yeni dokunun büyüme faktörlerini düzenleyebildiği gösterilmiştir. Ayrıca, bir çalışmada, bacak ülseri olan kişilerin bu eksiklikten muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu gösterildi. Daha basit durumlarda, küçük yaraların iyileşmesinin anormal derecede uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz, bu da eksik olduğunuz anlamına gelebilir.

D vitamini seviyenizi nasıl artırabilirsiniz?

  • Gıda kaynakları: iyileştirme her zaman ilk tercih olmalıdır ve yağlı balık, yumurta sarısı, güçlendirilmiş süt ve yoğurt gibi yiyecekler iyi D vitamini kaynaklarıdır.
  • Takviyeler: Doktorunuza günlük olarak tüketmeniz için en uygun dozu sormak isteyebilirsiniz. Ancak D vitamini takviyesi almak için reçeteye ihtiyacınız yok, çünkü bunları tezgahtan satın alabilirsiniz.
  • Güneşlenmek: D vitamini almanın en doğal yolu bu olsa da, gün içinde güneşe maruz kaldığınız saatlere dikkat etmelisiniz  . Güneşe çıkmadan 20 dakika önce güneş kremi sürmeniz ve 10:00 – 16:00 arasındaki zaman diliminden kaçınmanız en iyisidir. Yüzme gibi bir aktivite yaptıktan sonra veya ilk uygulamadan 2 saat sonra güneş koruyucunuzu tekrar uyguladığınızdan emin olun.

D Vitamini Eksikliği Bu İşaretler Sizde Varmı ? Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza D Vitamini Eksikliği Bu İşaretler Sizde Varmı ? konusunda destek olabilirsiniz!

2 Yorum

  1. Şanlıurfa merkezden ben Alya. Selamın aleyküm bu web sitesi süper ötesi mükemmel, şukuladım 25-10-2022 04:57:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu