Favori Eğitim

CRM Nedir ve Önemi?

Bu makale, CRM’nin ne olduğunu ve şirketlerin çalışma şekillerini geliştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu tanıtmaktadır.

CRM nedir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) çözümleri, neredeyse her zaman, müşterilerinizle ve onlarla ilişkinizi kolaylaştıran süreçlerle ilgili her şeyi yönetmenize yardımcı olmak için geliştirilen Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) şeklindedir.

Tipik olarak, CRM’ler aşağıdakileri izlemenize yardımcı olur:

  • olası satışlar (ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilendiğini ifade eden bir kişi veya şirket)
  • fırsatlar (üzerinde çalıştığınız bir satış)
  • hesaplar (ekibinizi ve potansiyel müşteriyi içeren tüm faaliyetler)
  • iletişim bilgileri (bir hesaptaki kilit paydaşlar).

Öğrenmeye devam etmek ister misiniz ?

Bu içerikFutureLearn çevrimiçi kursundan alınmıştır,

CRM Temelleri ve Uygulaması: Salesforce’a Giriş

 

Kursu Görüntüle

Salesforce, kuruluşlar arasında tartışmasız en yaygın kullanılan CRM’dir ve ayrıca müşterilerin geri bildirimlerini, sorularını ve sorunlarını takip etme işlevine sahiptir. Bu işleve Durumlar denir.

Salesforce'un unsurları, müşteri adayı dönüştürmeyle başlar; bu, bir hesap şirketi adı, çalışan sayısı oluşturmaya ve ardından iletişim bilgilerini, fırsatları ve bireysel vakaları doldurmaya yol açar.

CRM’in ne olduğunu ve şirketlerin olası müşteriler ve müşterilerle etkileşim kurma, iletişimi kolaylaştırma ve işlerini büyütme yöntemlerini geliştirmelerine nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için bu videoyu izleyin.

İzleyin: Salesforce temel bilgileri 101 [1]

CRM’ler neden bu kadar önemli hale geldi?

Sadece 20 yıl önce, çoğu işletme lideri CRM’i duymamıştı. Bulsalar ve bu çözümü kullanmak isteseler bile, maliyet çoğu için çok yüksek olurdu. E-tablolar, kartvizitler, yapışkan notlar ve bazı durumlarda Rolodex üzerinden müşterileri izlemek için bırakıldılar.

Sosyal medyanın hızlı yükselişi, dijital pazarlamayı çoğu işletme için kritik hale getirdi ve geçici izleme değişmek zorunda kaldı. Şirketler uzaktan çalışma devrimini benimserken, satış, pazarlama ve diğer müşteri süreçlerine ilişkin tek bir dijital gerçek kaynağına sahip olmak da kritik öneme sahip. Önemli müşteri içgörülerini paylaşmak için gündelik konuşmalara güvenmek artık bir seçenek değil.

CRM’ler artık pazarlama için çok önemlidir çünkü:

  • satış konusunda yardım (süreç ve dönüşüm hunileri)
  • bir müşterinin yaşam boyu değerini görmenizi sağlar (pazarlama çabalarınızın gerçek değerini görün)
  • pazarlama otomasyonunu dahil etmenize izin verir (daha azıyla daha fazlasını yapın)
  • iyileştirme alanları ve fırsatlar açın (veri toplayarak).

Pazarlamada CRM’lerin önemi hakkında daha fazla ayrıntı için, Marketing 360 tarafından hazırlanan bu kısa videoyu izleyin.

İzleyin: Pazarlamada bir CRM neden önemlidir: 4 neden [2]

CRM’lerin pazarlamada neden önemli olduğunu ele aldıktan sonra, müşteri ilişkileri yönetiminiz için yalnızca teknolojiye güvenemeyeceğinizi belirtmek önemlidir. 2001’de yazılan bu makale, insanlara karşı teknoloji konularını gündeme getiriyor.

Okuyun: CRM için uzun bir yol [3]

Okurken, aynı sorunlardan bazılarının hâlâ devam edip etmediğine dair düşüncelerinizi düşünün.

Referanslar

1. Salesforce Essentials 101: CRM Nedir? [Video]. Satış ekibi; 2019 Mart 19. Şu adresten erişilebilir: https://www.youtube.com/watch?v=A7AEc-B2PKQ
2. Pazarlamada CRM neden önemlidir: 4 neden [Video]. Pazarlama 350; 2017 Temmuz 17. Şu adresten erişilebilir: https://www.youtube.com/watch?v=RPqcpd1Hq6s
3. Barcock C. CRM [İnternet] için uzun bir yol. Pazarlama Haftası; 2001 14 Haziran. Şu adresten erişilebilir: https://www.marketingweek.com/its-a-long-long-road-for-crm/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu