Favori Teknoloji

Çok az kişinin bildiği Google Maps Detayları

Sesli Komut ile Güvenlik

Google Haritalar genellikle direksiyon başındayken kullanılır. Araç kullanırken gözünüzün her vakit yolda olması gerektiği zamanlarda nereye gitmeniz gerekiyor ise cep telefonunuza bakmanın makul olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle Android işletim sistemi için Google Haritalar uygulamasında OK Google komutuyla sesle denetim imkanını açın. iOS işletim sisteminde, sağ üst köşedeki mikrofon simgesine dokunmanız ve sonrasında bir komut vermeniz gerekecektir.

Tek tıklama talimatları

Talimatları almak için, varış yerinin adresini girebilir ya da sisteminizde sağ imleç tuşu ile haritada üstüne tıklayabilirsiniz. Talimatlara erişmek için kullanabileceğiniz bir sıralama görünecektir.

Herhangi bir mesafeyi ölçün

Dünya üstündeki rastgele iki nokta arasındaki mesafeyi de hesaplayabilirsiniz. “Mesafeyi ölç”ü seçin. Kalın siyah çizgili beyaz bir nokta görünecektir. Ardından haritada öteki bir yere tıklayın. Haritalar bu iki nokta arasındaki mesafeyi hesaplayacaktır.

Yeni noktalar eklemek için tıklamaya devam ederseniz, işiniz bittiğinde Haritalar toplam mesafeyi hesaplayacaktır.

Başkalarının sizi bağlamasına izin verin

Belki bilmiyordunuz, fakat Google Haritalar üstünden bir Uber yolculuğu da sipariş edebilirsiniz. Gideceğiniz yeri girdikten sonra, elini kaldırmış ufak erkeğe ya da “Toplu Taşıma” seçeneğine tıklayın. Tahmini süre ve maliyetle beraber mevcut seçenekler görünecektir.

Nereye park ettiğinizi öğrenin

Android’de park ederken, mavi konum noktasına tıklayın ve “Park durumunuzu kaydedin”i seçin. Haritalar uygulamasında bu konum için bir işaretçi görünecektir. Garaj seviyesi ve otoparkınızı uzatmak için ne kadar zamanınız olduğu gibi ayrıntıları eklemek için tıklayın. Ayrıca, konumunuzu dostlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir vasıta bulmak istediğinizde, üstteki arama kutusuna tıklayın ve “Park yeri”ni seçin ya da alttaki “Sürüş”e dokunun ve “Kayıtlı park yeri”ni arayın. Etiketi silmek için, “Sürüş”e ve sonrasında “Temizle”ye tıklayın ya da haritada buraya “Park ettiniz”e tıklayın ve alttaki “Daha Fazla Bilgi”yi ve sonrasında “Temizle”yi seçin.

iOS için, bir konuma geldiğinizde uygulamadaki mavi konum noktasını tıklayın. Açılan pencerede “Park yeri olarak ayarla”yı tıklayın. “Buraya yakın park ettiniz” mesajıyla beraber P harfine haiz bir ufak görsel görünecektir.

P’ye tıklayarak ve “Temizle” yi seçerek temizleyeceksiniz.

Google Haritalar kullanım geçmişinizi görüntüleyin ve temizleyin


myactivity.google.com internet sitesini açın . En üstteki arama motorunun altında “Tarihe ve ürüne göre filtrele”yi tıklayın. Tarihlere ya da Google ürünlerine göre bir arama motoruyla beraber bir pop-up görünecektir. Haritalar’ı seçin, “Uygula”ya tıklayın.

Tüm verileri silmek için, üstte arama motorunun yanısıra sağda üç nokta bulunan ufak resme tıklayın ve “Sonuçları Sil”i seçin. İsterseniz ayrı ayrı girişleri de silebilirsiniz.

Google Haritalar’ı anonim olarak kullanın

Google Haritalar ayarları içinde “Gizli modu aç” opsiyonu de vardır. Açarsanız, tatbik internet tarayıcısı kullanım geçmişini saklamaz ve kullanıcı hesabınızda arama yapmaz ve bildirim göndermez.

Aramalarınız ve hareketleriniz, açıksa konum geçmişinize ya da konum paylaşımınıza eklenmez ve Haritalar, N1’e göre etkinliklerinizi kişiselleştirme için kullanmaz.

Konumunuzu paylaşın

Android ve iOS için sol üst köşedeki profil resminize tıklayın ve “Konum paylaşımı”nı seçin. Ardından konumunuzu kiminle paylaşmak istediğinizi ve bunu ne kadar süreyle paylaşmak istediğinizi seçin.

Favori konumlarınızı paylaşın

Haritalar uygulamasındaki Favoriler sekmesindeki paylaşım ufak resmini tıklayın ve kısa mesaj, e-posta ya da öteki bir tatbik vasıtasıyla gönderin.

Favori konumlarınızı “Kaydet”e tıklarsanız ve daha sonra “Kayıtlı seçenekler” altında bulursanız kaydedersiniz. Birden fazla konum paylaşmak istiyorsanız sıralama oluşturabilirsiniz. Bu konumdayken “Yeni liste”ye dokunun ya da daha ilkin girilmiş bir listeye ekleyin. “Listeleriniz” kategorisindeki “Kaydedilenler” sekmesinin altında bulunurlar.

Üç noktalı menüye ve sonrasında başkalarıyla paylaşmak için “Listeyi paylaş”a tıklayın.

Yerel bir rehberden yardım isteyin

Yerel Rehberler seçeneği, sizi konumunuzla alakalı öteki kullanıcılar tarafınca bırakılan önerilere ve tavsiyelere yönlendirecektir.

Google Maps Nasıl Kullanılır (Navigasyon)

Google Maps Nasıl Kullanılır (Navigasyon) Başlıklı Video içeriğini izleyebilirsiniz.

Bu adımlarda hangisini denediniz? Ya da belki de kendinize farklı bir öneriniz var mı?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu