Favori Sağlık

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Favori Yolu

Burun tıkanıklığı en sinir bozucu soğuk algınlığı semptomlarından biridir. Sizi aşağı çektiğini biliyoruz, ancak bu yüzden savaşmanız ve hayatınızı bir soğuğun kontrol etmesine izin vermemeniz gerekiyor. İlaca başvurmadan genel sağlığınızı iyileştirmenin basit yöntemleri vardır. Bununla birlikte, herhangi bir ilaç almadan önce veya semptomlar geçmiyorsa daima doktorunuza danışmalısınız.

solunum yollarınızı daha verimli bir şekilde rahatlatmak ve yatıştırmak için bilimsel olarak desteklenen 5 doğal yolu sunmak istiyor.

1. Yan yatın.

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Hızlı ve Etkili Yolu

Tıkalı bir burun , sinüslerinizde doğru nefes almanızı engelleyen çok fazla mukus olduğu anlamına gelir  . Bu nedenle , gece boyunca ikinci bir yastık ekleyerek başınızı yüksekte tutmanız önemlidir . Ayrıca , tıkanmaya yardımcı olacağından, sırt üstü yerine yan tarafınızda uyumaya çalışmanız çok önemlidir. Burnunuz, daha fazla mukus birikmesine izin vermek yerine, gece boyunca kendini “boşaltmak” için çok daha iyi bir şansa sahip olacaktır.

2. Sıcak çorbalar ve çaylar ile nemlendirin.

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Hızlı ve Etkili Yolu

Sıcak sıvılar içmek , soğuk algınlığınızdan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olmayabilir, ancak size çok ihtiyaç duyduğunuz rahatlığı sağlayacaktır. Araştırmacılar, soğuk algınlığı olan kişilerin, oda sıcaklığında olanlar yerine sıcak içecekler içenlerin , durumlarına göre çok daha iyi hissettiklerini bulmuşlardır. Papatya, yeşil çay, tavuk çorbası, limonlu ve ballı sıcak su sizi rahatlatabilir. Yarattıkları plasebo etkisi, kendinizi daha iyi ve rahatlamış hissetmeniz için çok önemlidir.

3. Sinüsünüzde sıcak bir kompres kullanın.

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Hızlı ve Etkili Yolu

Sıcak kompresin çalışma şekli, sinüslerinizdeki iltihabı azaltmak ve burun hava yollarınızı tıkamaktır. Sadece temiz bir bez alın, ılık (ama sıcak değil) suya batırın ve burnunuzun üst kısmına ve alnınızın altına koyun. Kompresin sıcaklığı iltihabı yatıştırır ve size daha kolay nefes alma yeteneği verir. Cildinizi yakabileceğiniz için kompresi çok uzun süre açık bırakmadığınızdan emin olun.

4. Neti pot ile burnunuzu durulayın.

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Hızlı ve Etkili Yolu

Bu yapılacak en rahat şey olmayabilir, ancak sinüslerinizi temizlemede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sadece bir lavabonun üzerinde durun ve neti potun ağzını burun deliklerinizden birine yerleştirin. Su burnunuza girecek ve diğer burun deliğinden akacaktır. Bu egzersizi her bir burun deliğine 1 dakika boyunca yapabilirsiniz.

Sadece herhangi bir su kullanamayacağınızı unutmayın. FDA , safsızlıklarla dolu olabilecek musluk suyu yerine damıtılmış veya steril su kullanmanızı önerir .

5. Bir nemlendirici satın alın.

Burun Tıkanıklığını Tedavi Etmenin 5 Hızlı ve Etkili Yolu

Genellikle evlerimizde bulunan soğuk, kuru hava tıkalı burnunuzu daha da kötüleştirir. Ve  odanızda çok ihtiyaç duyulan nemi serbest bıraktığı için bir nemlendiricinin kullanışlı  olduğu yer burasıdır. Gece ve gündüz açık tutabilirsiniz, ancak dinlenmenize ve daha rahat hissetmenize yardımcı olduğu için uyurken daha kullanışlıdır. Herhangi bir ciddi tehlike hakkında endişelenmenize gerek yok ve tıkalı burnunuzda çok hızlı bir şekilde büyük bir iyileşme fark edeceksiniz.

Burun tıkanıklığını açmanıza en çok hangi yöntem yardımcı oldu? Sonrasında daha iyi hissettin mi? Bu sorunla başa çıkmak için en sevdiğiniz ipucu nedir? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu