Favori Teknoloji

Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

Astronotlar uzayda ne yapar?

Astronotlar uzayda ne yapar? Bu, çoğumuzun hayatımızın bir noktasında kafa yorduğu bir sorudur – belki derin uzay görevlerinin kaptanları ve komutanları olarak keşfin eşiğinde olacağımıza ikna olduğumuzda, ya da belki de şaşırtıcı başarıları duyduğumuzda. astronotlar ve kaşifler ve merak: Orada bütün gün yaptıkları şey bu mu?

Pekala, daha fazla merak etmeyin, çünkü korkusuz bir kaşifin (kurgusal) hayatında bir günle karşı karşıyasınız. Patlama zamanı.


İşe başlamadan önce, hepimizin aynı sayfada olduğundan emin olmaya değer. Birincisi, bir “gün” kavramıdır. Dünya’da her gün bir gün doğumu ve bir gün batımı kitap ayracı. Bununla birlikte, bir uzay istasyonundaki astronotlar, her 24 saatte bir 15 şafak yaşayacaklar . Bu arada derin uzay görevlerinde olanlar, gündüz, gece veya aradaki herhangi bir şey olabilecek bir sabit durum senaryosu ile karşılaşırlar. İnsanların yeterince dinlenemedikleri zaman kötü performans gösterme eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, astronot ekipleri bir zaman işleyişi standardı (tipik olarak görev kontrolü ile aynı) benimser ve yolculukları boyunca buna bağlı kalırlar.

Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

Astronotlar her gün ne yapar diye sorulduğunda akla ilk gelen şey nedir? Çoğu insan, bilimsel deneylerin ve uzay aracı bakımının listenin başında olduğunu tahmin ediyor. Hepimiz, ekipmanı onarmak veya bakımını yapmak veya mikro yerçekimi deneyleri yapmak için uzay yürüyüşlerine çıkan mürettebat üyelerinin videolarını gördük ve bu faaliyetler genellikle işin birincil işlevleri olarak vurgulanır.

Doğru, astronotlar evreni keşfetmek ve yeni bilgileri ortaya çıkarmak için Dünya’nın bağlarını kopardılar, ancak gezegendeki insanların 7/24/365 çalışamaması gibi, uzay yolcularının da uyuması, yemek yemesi, temizlemesi ve ara sıra ihtiyacı var. rahatlamak.

Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

Sabah
Peki bir astronot uzayda ne yapar?

Sabahları, istasyondaki ışıklar parlamaya başladığında sabah 6 civarında başlar ve kulak tıkaçlarıyla uyuyorlarsa alarmları çalar. Uzayın sessiz olduğunu düşünebilirsiniz – sonuçta kimse çığlıklarınızı duyamaz – sistemleri çalışır durumda tutmak ve astronotları hayatta tutmak için gereken tüm makineler sayesinde aslında oldukça gürültülü.

Hayranları düşünün. Cesur kaşifimizin bütün gece kendilerine dönük bir fanı yoksa, uzayda sıcak hava yükselmediği için kendi karbondioksit baloncuğunun içinde kapana kısılırlar. Su ıslahı, oksijen arıtma ve hava filtreleme sistemleri ile gürültülü bir gece olabilir, ancak tıpkı Dünya’daki otoyolların veya tren raylarının yakınında evleri olan insanlar gibi, astronotlar sonunda buna uyum sağlar.

Uyandıklarında mühendisimizin işe başlaması gerekiyor. Bu, istasyonun etrafında sürüklenmelerini ve ekipmana çarpmalarını önlemek için akıllıca yataklarının duvarına tutturdukları uyku tulumlarından dışarı çıkarak başlar. Ardından, programı kontrol etme zamanı. Gece boyunca, görev kontrolündeki ekipler gün için görevleri tamamladılar ve hazırlığa yardımcı olmak için güvertede ne olduğunu bilmeye değer.

Sırada tuvaleti kullanmak, giyinmek ve kahvaltı yapmak var. Basit, tanıdık işlevler, değil mi? Pek değil. Dünyadaki tuvaletlerin aksine, uzaydaki meslektaşları, atıkları olması gereken yerde tutmak için yerçekimine güvenemezler. Çözüm? Emme. Bu, sıvı atık hortumuna bağlı bir huni veya katı atık için benzer bir hortuma bağlı daha büyük bir tank anlamına gelir. Her iki durumda da, dünyadaki tuvaletlerden çok farklı bir deneyim. NASA, bu tuvaletleri daha küçük ve daha verimli hale getirme sürecinde; ajans , tasarımı altı yıl süren ve 23 milyon dolara mal olan, ancak %65 daha küçük ve %40 daha hafif olan uzay durumuna bir tuvalet gönderdi .

Giyinmek, her üç günde bir değiştirilecek bir dizi tek kullanımlık giysiye dalmak ve ardından genellikle pipetle tüketilen torbalarda yiyecekler içeren bir kahvaltı için yola çıkmak anlamına gelir. Daha katı yemekler de mümkün olsa da, yiyecek parçacıklarının dışarı çıkmamasını sağlamak için yavaş ve dikkatli bir şekilde yenilmelidir. Kulübede kırıntıların uçuşmasını kimse istemez.

Öğleden sonra
Öğleden sonraya kadar, kurgusal astronotumuz görev kontrolünün ortaya koyduğu görevler üzerinde çalışıyor. Bu, sistemleri kontrol etmeyi, tanılama yürütmeyi veya deneyleri çalıştırmayı içerebilir. 2021’in sonlarında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 168 gün geçiren astronot Shannon Walker’ın belirttiği gibi, astronotlar öğle yemeği için bir saatlik ara veriyor ve ardından işlerine geri dönüyor.

Bilim ve sistem odaklı çalışmanın yanı sıra, astronotların her gün iki saat egzersiz yaparak formda kalmaları gerekiyor. Bu, egzersiz bisikletleri veya koşu bantları üzerindeki kardiyovasküler çalışmayı ve vücutları Dünya’nın yerçekiminin önemli ölçüde azaltılmış çekimine uyum sağlarken astronotların maruz kaldığı kas kaybı miktarını azaltmak için direnç temelli çalışmayı içerir. El emeği görevleri de yaygındır. Bunlar, ekipmanın bir yerden bir yere taşınmasını, bir nakliye gemisinden yükün boşaltılmasını veya havalandırma deliklerini veya limanları hiçbir toz veya enkazın engellememesini sağlamak için istasyonun temizlenmesini içerebilir.

Bu zor iş. Ağır ekipman ve hacimli kutuların uzayda ağırlığı olmasa da kütleleri değişmedi. Manevra nesneleri, zaman içinde kasları garip şekillerde gerebilen ve gerebilen yerçekimi eksikliği nedeniyle de zorlayıcıdır.

Akşam
Listede bir sonraki akşam yemeği, ardından bekleyen görevlerin tamamlanması. Mühendisimiz mesaisini saat 19:30 civarında tamamlıyor ve dinlenmek ve şarj olmak için iki saati var. Boş zaman etkinlikleri, arkadaşlara veya aileye eve e-posta göndermeyi, video izlemeyi, kitap okumayı ve hatta internette gezinmeyi içerebilir – son güncellemeler sayesinde, ISS’nin artık 600 Mpbs bağlantısı var . Astronotlar ayrıca zamanlarını sadece Dünya’ya bakarak, ilginç hava sistemlerinin fotoğraflarını çekerek veya yüzeyin üzerinde uçuşlarının videolarını çekerek geçirebilirler.

9:30’da mühendis yatağa girer, uyku tulumunun duvara güvenli bir şekilde takıldığından emin olur ve ranzalarından çıkmak yerine uykuya dalar. Ertesi sabah saat 6’da her şey yeniden başlar.

Bir Seferde Bir Gün Almak
Bir astronot olmanın getirdiği muhteşem manzaralara ve inanılmaz fırsatlara rağmen, bu uzay yolcularının hayatındaki bir günün düzenli doğası, düşük moralin gerçek bir olasılık olduğu anlamına geliyor . “Hafta sonları” biraz izin veren bir programla birlikte, ekipler grup yemekleri için bir araya gelerek morallerini yüksek tutarken görev kontrolü, astronotların evlerine bağlı kalmasına yardımcı olan taze meyve ve diğer öğeleri düzenli olarak göndermek için elinden gelenin en iyisini yapıyor. .

Astronotlar her gün ne yapar? Uzay aracını çalışır durumda tutmak, deneyler yapmak ve vücutlarına bakmak için her şeyden biraz.

Uzay İstasyonunda Yaşamak

Astronotun günlğk Yaşantısı

Astronotlar Uzayda Ne Yapar? Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz Yan tarafta bulunan paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza Astronotlar Uzayda Ne Yapar? karşılaştırma konusunu paylaşarak keyifli bir makale okumalarını sağlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu