Favori Sağlık

50 Yaşından Sonra Hamile Kalmak

Makalemizde 50 Yaşından Sonra Hamile Kalmak konulu içeriği sizler için derlemeye çalıştık umarız okurken keyif alırsınız . konumuza dönelim evet 50 yaşından sonra gebe kalmak sizce mümkünmüdür ? bu soruya Evet, mümkün cevabını artık rahatlıkla verebiliyoruz nedenine gelince son zamanlardaki Bilimsel gelişmeler sayesinde; 55 hatta 60 lı yaşlardaki kadınların, çocuk sahibi olma düşüncelerini gerçeğe dönüştütürmekte .

Peki Bu İşlem Nasıl oluyor ?

Ortalama menopoz yaş aralığı 52’dir, bildiğiniz gibi bu yaş aralığından sonra normalde gebelik olası değildir. Bu dönemde kadının adet döngüsü düzensizleştiği için sona erer. Adet dönemlerinin düzenli olduğu 40’lı yaşlarda bile, kadınların yumurta kalitesi, genç kızların yumurtalıklarının kalitesinden daha da düşüktür .

İleri Yaşta Hamilelik Mümkün

Özellikle 40’lı yaşlardan sonra sıhhatli bir bebek sahibi olmak oldukça zorlaşıyor. Peki, Elli yaşından sonra hamilelik nasıl mümkün ? Sağlıklı bir gebelik , bu yaştan sonra neredeyse imkânsız hale geliyor. Doğal doğumların yalnızca % 0.01’i gibi düşük bir oranı 46 yaş ve üstündeki hanımlarda görünmekte . Bu tür kadınların gebe kalmasının tek yolu e yumurta bağışı ve tüp bebek olmaktan geçiyor

İleri Yaşta Annelik

Nereden Başlanmalı

Çocuk sahibi olmak isteyen 50’li yaşlarda bir kadınsanız ve 6 aydan daha fazla korunmasız cinsel ilişki yaşamanıza rağmen gebe kalamıyorsanız, mutlaka uzmana danışmalısınız.

Doktorunuz, yumurtalıklarınızın işleviyle alakalı promlemlerinizin olup olmadığını denetlemek için birtakım testler yaparak kontrol etmesi gerekecektir . bu durumun haricinde , Fallop tüpleri ya da eşinizin spermiyle alakalı sorunları da kontrol etmesi gerekecektir . Her şey yolunda ise, yumurta kaliteniz azalmış ya da kısırlarşmış hadle olabilirler . Bu durumlarda genel olarak tercih edilen , tüp bebek ve yumurta bağışlanması gebelik için önerilen durumlardan biridir.

İleri Yaşta Hamileliğin Avantajları Neler

 1. Geç yaşta Anne Olanlar yapılan araştırmalar sonucunda varılan noktaya göre daha uzun yaşamaktalar.
  Zürih Üniversitesinde yapılan bir araştırma, 50’li yaşında bebek sahibi olan kadınların, sahip olmayanlara nazaran daha uzun yaşadıklarını göstermektedir.
 2. Deneyimli Bir Anne Olursunuz
  50 yaşından sonra çocuk sahibi olmanın diğer avantajlarından biri, deneyiminiz kaynaklı çocuk bakımında genç ve telaşlı bir anneye göre daha olgun bir yaşta olmanız kaynaklı daha sakin geçecektir.
 3. Ebeveynlik kararlarını daha zekice verirsiniz.

40 Yaşından Sonra Hamilelik

40 Yaşından Sonra Hamilelik Erken doğumun olmaı ihtimalinin yüksek olmasının yanısıra normal doğum yapamama riskide oldukça yüksektir .

50 Yaşından Sonra Hamile Kalmak Başlıklı yazımızı beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza 50 Yaşından Sonra Hamile Kalmak konusunda destek olabilirsiniz!

27 Yorum

 1. Samsun merkezden ben Alya. Merhaba web sitesi inanılmaz çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum 25-10-2022 04:19:32

 2. Kilis merkezden ben Osman. Selam herkese web siteniz süper ötesi güzel, teraziye tıkladım 25-10-2022 04:20:42

 3. Rize merkezden ben Alya. Selam herkese web siten vallaha hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 25-10-2022 04:40:29

 4. Van merkezden ben Ali. Selamın aleyküm web siten vallaha çok iyi, teraziye tıkladım 25-10-2022 05:21:06

 5. merhaba arkadaşlar paylaşımın inanki dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu